پاسخ به پرسش‌های کودکان (نوزاد چگونه داخل شکم مادر قرار می‌گیرد؟)

ممکن است پرسش‌های کودکان زمانی که بزرگتر می‌شوند، یعنی بین پنج تا هشت سالگی، دیگر به دانستن محل رشد و نحوه‌ی بیرون آمدن نوزاد محدود نشود و نسبت به نحوه ورود نوزاد نیز کنجکاوی کنند. آنها برای به دست آوردن پاسخ‌های این موضوع جدید، با پافشاری سؤال می‌کنند. در این گروه سنی، بچه‌های بزرگ‌تر آگاهند که برای به وجود آمدن یک نوزاد، یک مرد و یک زن لازم است اما ممکن است درک درستی از نقش پدر در مجموعه این فرآیند، نداشته باشند.

بچه‌های کوچک، می توانند بفهمند که برای بچه دار شدن، یک مادر و یک پدر لازم است. این مفهوم را می‌توان به گونه‌ای ساده با آنها در میان گذاشت و گفت که سلول تخمک مادر و سلول اسپرم پدر در بدن مادر به هم می‌رسند و بچه شروع به رشد می‌کند.

پاسخ به پرسش‌های کودکان همراه با مثال

والدین گاهی باروری دانه یا تخم را برای بچه‌ها مثال می‌زنند اما این هم خود می‌تواند باعث سوء تفاهم بشود، چون فکر بچه‌ها در این سنین عینی است. برداشت آنها از دانه، چیزی مانند تخم کدو است و از کلمه تخم هم همان تخم مرغی را برداشت می‌کنند که از فروشگاه خریداری می‌شود. در دنیای بچه‌ها، دانه رشد می‌کند و به درخت تبدیل می‌شود و تخم مرغ را برای صبحانه می‌خورند. پس برداشت بچه‌ها از این کلمات ممکن است متفاوت باشد. والدین معمولا باروری را این گونه توضیح می دهند: تخمک مادر و اسپرم پدر در بدن مادر به هم می‌رسند و بچه شروع به رشد می‌کند.

برای مثال واکنشی که یک پسر بچه نسبت به توضیح مادرش داشت این بود: «غیر ممکن است. اگر تخم توی بدن تو بود حتما می‌شکست و آن وقت بچه‌ای به وجود نمی‌آمد!» ظاهرا اطلاعاتی که به او داده شده بود، کاملا غلط بود. گرچه ممکن است بچه‌ها نتوانند کلمات تخمک و اسپرم را که واژگانی ویژه بزرگسالان به حساب می‌آید، به خاطر بسپرند، اما استفاده از این کلمات، آنها را برای اطلاعات بعدی که در آینده دریافت می‌کنند، آماده خواهد کرد. در مثال بالا، پسربچه به خاطر استفاده از واژگان عادی گیج شده بود. استفاده از واژگان زیست شناختی در پاسخ به پرسش‌های کودکان از این اشتباهات نیز جلوگیری می‌کند.

پرسش از کودک

شما از بچه‌ها بپرسید!

خودتان امتحان کنید و از بچه‌ها بپرسید که نوزاد از کجا می‌آید. حتما از جواب‌هایی که می‌شنوید تعجب خواهید کرد اما این خود فرصتی به شما می‌دهد که برداشت‌های آنها را اصلاح کنید. مثلا

کودک: «مامان‌ها چه جوری بچه درست می کنند؟»

 مادر: «چه سؤال خوبی! می‌دانی که خاله‌ات دارد بچه دار می‌شود؟»

وقتی این سؤال را می‌پرسید، هم فرصت پیدا می‌کنید که بر خود مسلط بشوید و هم به فرزندتان این پیام را می دهید که برای گفت وگو درباره این موضوع حساس، آمادگی دارید. سپس می‌توانید بپرسید: «به نظر تو بچه از کجا می‌آید؟» با پرسیدن این سؤال، به برداشت های غلط احتمالی آنها پی می‌برید و بعد می توانید ادامه بدهید که:

در بدن زن سلول مخصوصی برای درست کردن بچه وجود دارد. این سلول تخمک نامیده می‌شود و به اندازه یک نقطه کوچک است. پدرها هم سلول‌های مخصوصی دارند که برای درست کردن بچه است. این سلول‌ها اسپرم نام دارد. وقتی این سلول‌ها در بدن مادر به هم می‌رسند، بچه جدیدی شروع به رشد می‌کند.

توضیح بده چگونه؟!!

اگر پرسش‌های کودکان ادامه پیدا کرد و از شما پرسیدند که بچه «چگونه» به وجود می‌آید می‌تواند بگویید:

برای درست کردن یک بچه دو نفر لازم است. یک مرد و یک زن - یک مادر و یک پدر.  پدر سلول‌های اسپرم دارد و یکی از این سلول‌ها با سلول تخمک مادر ترکیب می‌شود. وقتی این دو نوع سلول در بدن مادر به هم می‌رسند، بچه شروع به رشد می‌کند. حالا تو برایم تعریف کن که چه گفتم.)

سلول دیگه چیه؟!

کودک‌تان ممکن است بعد از تکرار این مطالب بپرسد: «سلول چیست؟»

شما در پاسخ می توانید بگویید: «سلول بخش خیلی کوچک و مخصوصی از بدن ماست که زنده است. آن قدر کوچک است که باید برای دیدنش از میکروسکوپ استفاده کرد. وقتی دو سلول کوچک به هم می‌رسند، یعنی تخمک مادر و اسپرم پدر، بچه در بدن مادر شروع به رشد می‌کند.»

در نهایت ممکن است با این پرسش روبه‌رو شوید که: «آخر این سلول‌ها چه جوری به هم می‌رسند؟ اسپرم چه جوری وارد بدن مادر می شود؟»

بسیاری از والدین با شنیدن این سؤال نگران می‌شوند چون اکنون باید جزئیات نحوه رسیدن تخمک و اسپرم به هم را توضیح بدهند. اگر مطمئن هستید که کودک تان می‌خواهد از نحوه به وجود آمدن بچه و ساز و کار آمیزش جنسی بپرسد، می توانید توضیح ساده‌ای بدهید: بسیاری از والدین نگران این هستند که کودک شان باز هم بخواهد پشت سر هم از این گونه سؤالات بپرسد. آنها از خودشان می‌پرسند: «اگر نگرانی ما معلوم باشد چه؟ اگر جواب سؤال را ندانیم چه؟» جواب بسیاری از سؤالات بچه‌ها به اخلاقیات و ارزش‌های جنسیت انسانی مربوط می شود. والدین باید تلاش کنند تا برای انتقال این مفاهیم به فرزندان خود، عباراتی مناسب بیابند. برای این کار می‌توان از کتاب‌های موجود استفاده کرد اما بدانید که تعهد قلبی شما برای یاد گرفتن و یاد دادن به فرزندتان، کاری ارزشمند است.

پرسش‌های کودکان درباره آمیزش جنسی

بسیاری از والدین از اینکه درباره نحوه رسیدن تخمک و اسپرم به هم و آمیزش جنسی به فرزندان خود چیزی بگویند، احساس ناراحتی می‌کنند. یکی از نگرش‌های موجود این است که برای حفظ سلامت جنسی بچه‌ها و ایجاد نگرش سالم در آنها، بهتر است بچه‌ها آموزش جنسی را نه از همسالان، رسانه ها و منابع دیگر، بلکه از والدین و بزرگسالان مورد اعتماد والدین ببینند. پرسش‌های کودکان و کنجکاوی آنها به تولید مثل و روابط جنسی در ذات‌شان نهفته است. اگر والدین بتوانند در مقابل پرسش‌های کودکان، مطابق با فرهنگ خود، وظیفه انتقال این مفاهیم پایه‌ای را خود به عهده بگیرند، احتمال اینکه فرزندشان از روی کنجکاوی به منابعی که می‌تواند تاثیری منفی در روند پرورش او بگذارد مراجعه کند، کاهش می یابد.

صحبت کردن با کودک

یک نسخه آماده برای پاسخگویی

برای گفت‌وگو درباره مسائل مربوط به جنسیت و تعریف آن، تنها یک راه صحیح وجود ندارد. می‌توانید از نسخه زیر استفاده کنید با آن را به سلیقه خود تغییر بدهید. با توجه به سن، مرحله رشد و نوع پرسش‌های کودکان، می‌توانید اطلاعاتی را اضافه یا حذف کنید. (در زبان فارسی علاوه بر واژگان فارسی کلمه سکس نیز رایج است) برخی از معاني جنسيت با سکس عبارتند از:

- سکس یا جنسیت، هم می‌تواند به پسر یا دختر بودن شما اشاره داشته باشد او هم به آمیزش جنسی.

- آمیزش جنسی رفتاری است مخصوص بزرگسالان. و بزرگسالان از راه آمیزش جنسی بچه درست می‌کنند.

- پدر و مادر که همدیگر را دوست دارند، علاوه بر آمیزش جنسی از راه‌های دیگری نیز با هم برخورد جنسی می‌کنند. آنها همدیگر را در آغوش می‌گیرند، می‌بوسند و لمس می‌کنند.

- پدر و مادر که همدیگر را خیلی دوست دارند هنگام آمیزش جنسی به روش مخصوص، شریک بدن‌های همدیگر می‌شوند.

- فعالیت جنسی وقتی است که مرد و زن بخش‌های خصوصی بدن خود را به اشتراک می‌گذارند.

- امیزش جنسی برای دو فرد بزرگسال که به همدیگر علاقه جنسی دارند چیز خوشایندی است.

- برای سهیم شدن در بدن یکدیگر، هر دو فرد بزرگسال باید پخته و مسئولیت پذیر باشند.

- آمیزش جنسی را همبستر شدن با عشق بازی کردن نیز می‌گویند.

پاسخ به پرسش‌های کودکان، بین ۸ تا ۱۲ سالگی

کودکان بین هشت و دوازده سالگی، به سطح درک تازه‌ای می‌رسند و می‌توانند درک کنند که برای به وجود آمدن یک بچه عوامل گوناگونی باید فراهم شود. این عوامل عبارتند از عشق و ارتباط، آمیزش جنسی، و به هم رسیدن تخمک و اسپرم که بچه‌ها مفهوم اولیه‌ ای را از آن درک می‌کنند. علاوه بر آن، بچه‌ها می‌فهمند که زن و مرد هنگام آمیزش جنسی بدن‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. والدین باید در همین مرحله، روش و سیستم ارزشی خود را برای بچه‌ها پایه‌ریزی کنند و با آنها در میان بگذارند. در سنین قبل از بلوغ که بچه ها هنوز به حرف والدین خود گوش می‌کنند و برای نظرات آنان ارزش قائل هستند، می‌توان از فرصت استفاده کرد.

نکات کلیدی درباره‌ی آموختن آمیزش جنسی به کودکان

- مرد و زن از طریق آمیزش جنسی تولید مثل می‌کنند

- آمیزش جنسی بین افرادی انجام می‌شود که به هم علاقه دارند و با هم رابطه‌ای متعهدانه دارند.

- آمیزش جنسی شامل احساسات، رفتارها و نتایج بزرگی است و باید برای داشتن آن مسئولیت‌هایی بزرگ را پذیرفت

- آمیزش جنسی بخشی حیاتی از زندگی مشترک را تشکیل می‌دهد.

اکنون فرصتی مناسب برای گفت‌وگو درباره ارزش‌های خاص و اعتقادات مذهبی مربوط به آمیزش جنسی و جنسیت به صورت عام است.

این مطلب از کتاب «کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان» تهیه شده است.

برای خرید اینترنتی این کتاب، اینجا را کلیک کنید.
همچنین برای دانلود نسخه‌های اینترنتی کتاب به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

خرید و دانلود از سایت طاقچه

خرید و دانلود از سایت فیدیبو

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۸/۰۶/۰۹ ساعت ۰۹:۰۹ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی | برچسب‌ها: آموزش جنسی، به دنیا آمدن نوزاد، تربیت جنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *