آزمون‌های روانشناختی

همپای کودک جهت ارزیابی دقیق‌تر روند تحولی، توانمندی‌ها و مشکلات رفتاری کودک، ‌آزمون‌های روانشناختی معتبری را اجرا و تفسیر می‌کند. برای نمونه می‌توان به برخی از آزمون‌های هوش و استعداد نظیر وکسلر و استنفورد-بینه اشاره کرد. این تست‌ها توسط متخصصین مجرّب اجرا شده، و ارزیابی اولیه‌ای از مجموعه توانمندی‌های عزیزانمان ارائه می‌دهند. علاوه بر این، از ابزارهای متنوع دیگری نیز برای بررسی دقیق‌تر نیازهای کودک و خانواده و ترسیم برنامه‌ای مفید و کارآمد، استفاده می‌شود، که برخی از آن­ها در ادامه ذکر شده است.

آشنایی مختصری با ابزارهای مهم مورد استفاده‌ در مرکز همپای کودک

آزمون وکسلر:

این آزمون ابزاری جهت سنجش هوش و مهارت‌های شناختی است که برای بازه‌های سنی مختلفی (نسخه پیش‌دبستانی برای کودکان 4 تا 6 سال و 6 ماه، نسخه کودکان برای 6 تا 16 سال و 11 ماه و 30 روز و نسخه بزرگسال برای 16 تا 74 سال) تهیه شده است. علاوه بر این، در هر نسخه خرده مقیاس‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام مهارت شناختی جداگانه‌ای را می‌سنجند و در تفسیر نهایی علاوه بر نمره هوشبهر کلی، می‌توان نمره هرکدام از این خرده مقیاس‌ها را نیز به صورت جداگانه محاسبه کرد و مورد بررسی قرار داد. از خرده‌ آزمون‌های این تست می‌توان به اطلاعات عمومی، محاسبه، درک مطلب، گنجینه‌ی لغات، فراخنای ارقام، طرح هندسی و مازها و… اشاره کرد.

آزمون استنفورد-بینه:

آزمون دیگری که کاربرد آن ارزیابی هوش و توانایی‌های شناختی است. این آزمون که بر روی گروه‌های سنی 2 تا بالای 85 سال برگزار می‌شود یک مقیاس هوشبهر کلی، و دو مقیاس هوشبهر کلامی و غیرکلامی دارد. زیرمقیاس‌های هوشبهرهای کلامی و غیرکلامی نیز هرکدام شامل پنج خرده ­آزمون استدلال سیال، دانش، استدلال کمی، پردازش دیداری- فضایی و حافظه ­فعال هستند.

چک لیست­‌ها و سیاهه­‌های تشخیصی:

ابزارهای معتبر و استاندارد برای سنجش و تشخیص مشکلات رفتار و تعارض­های کودک و خانواده هستند که غالباً به صورت مداد و کاغذی اجرا می­شوند. این ابزار­ها به طور معمول گزارش خانواده، کودک، یا معلم را در حوزه­های مشخصی دریافت می­کنند.

نظام تشخیصی آخنباخ:

از ابزارهای معتبر برای شناسایی وضعیت سلامت روان و مشکلات رفتاری کودک است. این نظام تشخیصی از فرم­های موازی برای دریافت گزارش خانواده، کودک و معلّم تشکیل شده است تا تصویری شفاف از وضعیت کودک فراهم سازد. این چک­لیست در رده‌های سنی مختلف اجرا می‌شود و بسته به سن آزمودنی، ممکن است خود شخص و یا والدینش (یا کسی که بیشترین شناخت را از او دارد) سوالات را پاسخ دهند. فرم 1 برای افراد 5/1 تا 5 سال، فرم 2 برای افراد 6 تا 18 سال (این دو فرم توسط والدین تکمیل می‌شوند)، فرم 3 برای افراد 11 تا 18 سال و فرم 4 برای 18 سال به بالا در نظر گرفته شده است. بسته به فرم آزمون و سن آزمودنی می‌توان موارد متعددی نظیر مشکلات تفکر و تمرکز، رفتارهای ضد اجتماعی، روابط بین فردی، اضطراب، افسردگی، پرخاشگری و… را توسط نتیاج این آزمون بررسی کرد.

 آزمون‌های فرافکن:

آزمون‌های روانشناختی هستند که برخلاف آزمون‌های عینی که آزمودنی باید به سوال‌ها پاسخ مشخصی بدهد و یا بر روی یک طیف نمره‌گذاری کند، دربرگیرنده‌ی پاسخ‌هایی متنوع و گسترده هستند که مستلزم توصیف و یا قصه ساختن توسط آزمودنی است. آزمون­های فرافکن معتبری نظیر آزمون CAT می­توانند در فرآیند­های تشخیصی مفید باشند، بنابراین مرکز همپای کودک در صورت لزوم به اجرا و تفسیر این دسته از آزمو­ن­ها نیز اقدام می­کند.

چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتری در خصوص آزمون‌های روان‌شناختی و نحوه‌ی اجرا و تفسیر آنها در مجموعه‌ی همپای کودک دارید، از طریق شماره‌های زیر با ما در تماس باشید.

02146013879
02146046588