۵ فعالیت برای تقویت هوش حرکتی- جسمانی در کودکان

آیا کودک شما زمانی که آموزش با فعالیت و جنبش همراه باشد، بیشتر لذت می‌برد؟ هوش بدنی به فرد آموزش می‌دهد از فعالیت‌هایی که چندین حرکت را با هم ادغام می‌کنند، لذت ببرند. ما نیز در ادامه این مطلب چندین فعالیت که هوش بدنی کودک شما را تقویت می‌کنند، آورده‌ایم:

این مورد را به یاد داشته باشید؛ صرف نظر از اینکه هر فرد چقدر تمایل به یادگیری داشته باشد، همه افراد از تمام انواع هوش‌ها بهره برده‌اند. سعی کنید این فعالیت‌ها را در برنامه‌هایتان در طول هفته قرار دهید تا سطح هوش بدنی تمام افراد خانواده‌تان را ارتقا ببخشید:

انداختن و گرفتن توپ:

با اینکه این بازی به نظر ساده می‌آید، اما انداختن و گرفتن توپ، باعث تحول چشمگیری در هماهنگی چشم و دست می‌شود. سعی کنید به روش‌های مختلف به این بازی تنوع ببخشید و بنا به سطح توانمندی کودکتان آن را با اشیا مختلف انجام دهید (توپ ساحلی، کیسه‌ی لوبیا، توپ بیس‌بال) و یا فاصله‌ی بین‌تان را تغییر دهید.

حفظ تعادل:

میله‌های تعادلی همه جا وجود دارند؛ درختان قطع شده، دیوارهای کوتاه، جدول‌های لبه‌ی پیاده‌رو، خطوطی که در وسط خیابان‌ها کشیده شده‌اند و... . سعی کنید خلاق باشید! از دیگر بازی‌های تعادلی می‌توان به لی‌لی کردن بر روی یک پا، راه رفتن بر روی پنجه‌ی پا، حفظ تعادل در حالتی که سر و یا دست‌ها بر روی زمین و پاها در هوا باشند، و یا پریدن از نقطه‌ای بر روی نقطه‌ای دیگر.

شوت کردن:

همانند بازی انداختن و گرفتن توپ، این بازی هم به هماهنگی و کنترل ماهیچه‌ها کمک بسیاری می‌کند. همچنان که مهارت‌های کودکتان پیشرفت می‌کند شما هم می‌توانید این بازی را سخت‌تر کنید؛ برای مثال فاصله‌تان از یکدیگر را بیشتر کنید، یا در هنگام بازی به جهت‌های مختلف جلو و عقب بدوید، و بازی را با حفظ فاصله‌ی بیشتر ادامه دهید.

تقویت هوش حرکتی

رقصیدن:

سعی کنید با کودکتان برقصید، چه خیلی مسخره و فقط از روی خوش‌گذرانی، و یا خیلی جدی انگار که قرار است در مراسم مهمی برقصید! رقصیدن با ریتم‌های مختلف، به تقویت حافظه نیز کمک می‌کند.

پرش از روی مانع:

سعی کنید مسیری درست کنید که در آن انواع حرکت‌ها نظیر پریدن، سینه‌خیز رفتن، بالا رفتن، حفظ تعادل، پرتاب کردن، انجام حرکت با حلقه هولاهوپ و ... را نیاز داشته باشد. شما می‌توانید به همراه کودکتان چه در داخل خانه و چه بیرون از آن، یک بازی حرکتی شاد داشته باشید و اوقات خوشی را در کنار هم سپری کنید.

 

این مطلب از سایت “growingwithyourchild.com” ‌ تهیه شده است.

*مهارت‌های حرکتی برای داشتن بدنی سالم ضروری هستند و نقش بسیار مهمی در تمرکز، عزت نفس، خودپنداره مثبت و... دارند. موسسه همپای کودک به جهت اهمیت بسیار بالای این موضوع، بازی‌های متعدد و در رده سنی‌های مختلفی جهت تقویت هوش حرکتی کودکان طراحی و اجرا کرده است. برای آشنایی بیشتر با کارگاه‌های هوش حرکتی، اینجا کلیک کنید.

 

 

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۰:۳۹ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: حفظ تعادل، رقصیدن، هماهنگی چشم و دست، هوش حرکتی، پریدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *