۵ علامت هشداردهنده‌ی اختلالات روانی شایع در کودکان

بچه‌ها در زندگیشان وارد مراحل و دوره‌های مختلفی می‌شوند که ممکن است درباره‌ی نحوه‌ای که زندگی را ادراک و با آن تعامل می‌کنند، هشداردهنده باشد. تغییراتی که در رفتار و ویژگی‌های آنها مشاهده می‌شود ممکن است "صرفا به عنوان یک مرحله" دیده شوند و یا با این امید که "خودش برطرف می‌شود" نادیده گرفته شوند. به هر حال همه‌ی این‌ها عبارات رایجی هستند که ممکن است باعث نادیده گرفتن مشکلات روانی جدی شوند.

تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان داده که نیمی از بیماری‌های روانی مادام‌العمر از سن ۱۴ سالگی و سه چهارم آنها از ۲۴ سال قبل آغاز شده‌اند. به علت شروع زودهنگام بیماری‌های روانی، درمان و خدمات مناسب نیز باید از همان ابتدا در دسترس باشد. در یک گزارشی که در بین کودکان بین ۳ تا ۱۷ سال امریکایی صورت گرفته، نتایج نشان داد که از هر ۵ کودک، یکی از آنها مبتلا به یک نوع اختلال روانی است.

اختلال نقص توجه- بیش فعالی (ADHD)، نافرمانی مقابله جویانه (ODD)، اختلال سلوک (CO)، اختلالات طیف اوتیسم، اختلالات خلقی و اضطرابی نظیر افسردگی، سوءمصرف مواد و نشانگان توره بالاترین میزان نرخ شیوع را در این دامنه‌ی سنی دارند.

والدین می‌توانند با توجه نشان دادن به علائم هشدار دهنده‌ی شایع و کمک گرفتن در زمان مناسب، از شدت این اختلالات بکاهند. اختلالات روانی اصلی مانند اسکیزوفرنیا یا اختلال دو قطبی، معمولا به ندرت، به یک‌ باره ظاهر می‌شوند. والدین باید همواره حواسشان باشد و نسبت به هر تغییر غیرعادی در فرزندشان، هشیار باشند.

۱- نوسانات خلقی بلندمدت

تغییری در خلق که به مدت دو هفته طول بکشد می‌تواند شاخص هشداردهنده‌ای در کودکتان باشد. این نوسانات خلقی که اغلب از بیش‌فعالی تا خلق مالیخولیایی با یک بازه‌ی زمانی کوتاه مدت و بدون هیچ دلیل مهم و قابل ذکری طبقه بندی می‌شوند، می‌توانند از اولین نشانه‌های هشداردهنده‌ی اختلال دوقطبی یا افسردگی- مانیک باشند. خلق بالایی که بچه‌های در طیف مانیا، و خلق پایینی که در طیف افسردگی احساس می‌کنند، تداخلی جدی با زندگی تحصیلی و اجتماعی کودکان دارد. یک سوم از 3.4 میلیون کودک و نوجوانی که برای آنها اختلال افسردگی تشخیص داده شده است، ممکن است شروع زودهنگام اختلال دو قطبی را تجربه کنند. تغییر خلق و بیش فعالی ناگهانی همراه با رخوت و بی‌حالی، قابلیت ایجاد یک تحریک پذیری مزمن را دارد.

اگر کودکی بدون اینکه بعد از دچار بی‌حالی و رخوت بشود دچار بیش‌فعالی شد، این طبیعی است، چرا که از ویژگی‌های دوره‌ی کودکی است. اختلال دو قطبی دوره کودکی شامل علائم متعددی است که همزمان با هم ظاهر می‌شوند و نشانه مهم آنها نوسان خلقی سریع و بیش فعالی است. این علائم بر روی کودک تأثیر چشمگیری دارند و به دفعات رخ می‌دهند و تقریبا دو هفته ماندگارند.

 

افسردگی کودکان

۲- ترس‌ها و نگرانی‌های شدید

ترس و نگرانی در اوایل کودکی، امری رایج است. خیلی طبیعی است که نوپایان از تاریکی بترسند و در خیالشان موجوداتی مانند هیولا را در آن ببینند، یا نگران باشند که از والدینشان جدا شوند. برای بچه‌های دبستانی، اضطراب قبل از اجرای یک پرفورمنس در مدرسه، و یا نگران بودن از پذیرش اجتماعی در جمع هم سن و سالان، به عنوان واکنش‌های سالمی در نظر گرفته شده‌اند که تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کنند. به هر حال، زمانی که این ترس‌های طبیعی هر سنی، به قدری شدید می‌شوند که در عملکرد روزانه‌ی فرد اختلال ایجاد می‌کنند، زمان مداخله فرا رسیده.

بچه‌هایی که تشخیص اضطراب می‌گیرند اغلب یک ترس یا نگرانی مشخص دارند. اغلب شکایات جسمانی هم همراه با ترس‌ها و نگرانی‌ها وجود دارد که به بالینگران در تشخیص آن اختلال اضطرابی مشخص کمک می‌کند.

۳- تغییرات رفتاری شدید

مخالفت‌ها و روحیه‌ی پرسش‌گری نیز در کودکی امری شایع است. انگیزه‌ی پشت این رفتارها اغلب از این هجان ناشی می‌شود که دوست دارند گاهی هم واقعا کاری را انجام دهند که لزوما رضایت و خوشحالی پدر و مادر را جلب نکند. به هرحال ممکن است شما فکر کنید فرزندتان صرفا در حال تجربه‌ی کمی استقلال است یا مسئله را کمی جدی‌تر ببینید. اختلال نافرمانی مقابله جویانه به طور میانگین در ۸ سالگی شروع می‌شود و بیشتر اوقات آغازی پیش از نوجوانی دارد. برای مثال خرید مقدار زیادی بازی‌های کامپیوتری بدون علاقه واقعی به انجام این بازی‌ها، به عنوان نمونه‌ای از این رفتارهای مخالفت جویانه است. بیماری‌های سلامت روان ارتباط نزدیکی با تغییرات رفتاری پراکنده نظیر ADHD، اضطراب، افسردگی و اختلال دو قطبی دارند.

۴- تغییرات جسمانی مانند کاهش یا افزایش وزن

طبق تخمین‌ها، ۸۰ درصد افرادی که اختلال روانی جدی دارند، اضافه وزن دارند یا چاق هستند. یک تغییر ناگهانی در ظاهر جسمانی که به دنبال بلوغ نباشد، می‌تواند شاخص مهمی باشد که به شما هشدار دهد فرزندتان از اختلالی رنج می‌برد. به همین ترتیب کاهش وزنی هم که به دنبال بی‌اشتهایی ایجاد شود، می‌تواند از علائم هشدار دهنده‌ی افسردگی باشد.

خیلی وقت‌ها جوانان زمانی که به تغییرات ظاهری آنها توجهی نشود، به مصرف الکل و موار مخدر روی می‌آورند. همچنین بچه‌ها‌یی هم که پدر و هم مادرشان از اختلالی رنج می‌برند، احتمال بیشتری دارد که دچار افسردگی پیش‌رونده شوند.

۵- عدم تمرکز

بچه‌هایی که مشکلی جدی در تمرکز دارند، به صورت بالقوه احتمال ابتلا به یک بیماری روانی را دارند. تشخیص و تمایز کودکی که دوست دارد صرفا به جای انجام تکالیفش برنامه تلویزیونی محبوبش را تماشا کند در مقابل کودکی که در تمرکز کردن بر برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه‌اش ناتوان است، بسیار مهم است. ناتوانی تمرکز بر یک فعالبت ساده، می‌تواند از نشانه‌های ADHD یا افسردگی باشد. این کمبود توجه می‌تواند در نتیجه افکاری قوی و ربشه‌دار در شرم، احساس گناه، مرگ که خود از این جهت که ممکن است منجر به افکار خودکشی شود خطرناک است، داشته باشد. مشکلات تمرکز در کودکان اغلب خود را در زندگی اجتماعی و تحصیلی نشان می‌دهد.

از این پنج علامت هشداردهنده مشکلات سلامت روان کمک بگیرید تا بتوانید در صورت لزوم و در زمان مناسب، درخواست کمک کنید.

این مطلب از سایت "www.medicaldaily.com" تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۶:۰۳ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: اختلال روانی، اختلال سلوک، اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی، افزایش وزن، افسردگی، اوتیسم، تغییرات جسمانی، تغییرات رفتاری، سوءمصرف مواد، نافرمانی مقابله جویانه، نشانگان توره، نقص توجه- بیش فعالی، کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *