۱۰ نکته برای بالا بردن سطح تمرکز در کودکان

آیا تمرکز کردن بر روی یک فعالیت برای کودک شما دشوار است؟

برای اکثر بچه‌ها بیش از چند لحظه تمرکز کردن بر روی یک فعالبت کار دشواری است و این موضوع تا حدودی طبیعی است؛ چرا که این مسئله هم ریشه در احساس کنجاوی و پر انرژی بودنشان دارد. به هر حال تمرکز برای مطالعه، انجام تکالیف و تکمیل هر فعالیتی ضروری است.

افراد بزرگسال می‌توانند با انجام تکالیف به خصوصی سطح تمرکزشان را بالا ببرند اما برای کودمان باید روش متفاوتی در نظر گرفت.

شما می‌توانید با روش‌های محتلفی به کودکتان کمک کنید تا سطح تمرکزش را بالا ببرد. این روش‌ها در واقع به کودک قوانین و عادت‌هایی را یاد می‌دهند که بتواند هنگام انجام تالیف و یا تکمیل یک فعالیت، بیشتر تمرکز کند و کمتر بی‌قرار باشد.

۱- یک فعالیت بزرگ را به چندین فعالیت کوچک تقسیم کنید

برای انجام یک فعالیت و تکلیف بزرگ به میزان زیادی نظم و  تمرکز زیاد است؛ در نتیجه به نظر می‌رسد پیشنهاد خوبی باشد که یک تکیلف بزرگ را به چندین فعالیت کوچکتر تقسیم کنید. این روش را می‌توانید بر روی کارهای خانه، فعالیت‌های مدرسه و یاد گرفتن مهارت‌های جدید اعمال کنید.

انجام پروژه‌های کوچکتری که منجر به تکمیل پروژه اصلی می‌شوند، باعث ایجاد احساس قرار گرفتن در یک فرایند و پیشرفت شده و تمرکز کردن را آسان‌تر می‌کنند.

انجام یک تکلیف بزرگ‌ به وقت و تمرکز زیادی نیاز دارد، ممکن است خسته کننده به نظر بیاید و باعث ایجاد احساس اکراه نسبت به اتمام کار شود. اما به نظر می‌رسد انجام یک پروژه کوچکتر آسان‌تر است و مقاومت کمتری ایجاد می‌کند.

۲- عواملی که باعث حواس‌پرتی می‌شوند را حذف کنید

برای بچه‌ها، حذف کردن و توجه نداشتن به عوامل محیطی مزاحم کار بسیار دشواری است، مگر اینکه مشغول کاری باشند که واقعا به آن علاقه دارند. شما باید محیطی که بچه‌ها در آن درس می‌خوانند، نکالیفشان را انجام می‌دهند و به صورت کلی به هر فعالیتی مشغول هستند را تا جایی که می‌توانید، عاری از هرگونه عوامل محیطی مزاحم کنید.

حواستان به تلویزیون، صدای موسیقی، سر و صداها و هر عامل مزاحم دیگر باشد.

۳- تلویزیون و موبایل

مشاهده‌ی تلویزیون در هنگام انجام تکالیف اصلا فکر خوبی نیست، چرا که در عمل تلویزیون تمام توجه کودک را جلب می‌کند. به همین ترتیب تبادل پیام متنی و ایمیل با گوشی تلفن همراه. پیشنهاد شده تا جایی که امکان دارد بچه‌ها در هنگام مطالعه و انجام تکالیف با گوشی موبایل خود کار نکنند.

۴- انجام دادن تکالیف هر روز سر یک ساعت

انجام دادن یک فعالیت هر روز سر یک ساعت مشخص، در تهایت باعث تبدیل آن فعالیت به یک عادت می‌شود. اگر کودک هر روز سر یک ساعت شروع به انجام تکالیفش کند، به مرور زمانی که آن ساعت فرا می‌رسد نیاز کمتری به تمرکز دارد. ذهن وقتی زمان انجام تکالیف فرا برسد آن را شناسایی می‌کند و آمادگی بیشتری برای انجام آن دارد.

 

تمرکز در کودکان

۵- به آنها فرصت فعالیت بدنی کافی را بدهید

انجام بعضی از فعالیت‌های فیزیکی نظیر بازی، دویدن و حتی ورزش‌ بین انجام تکالیف، می‌تواند راه خوبی برای تحلیه‌ی انرژی اضافه باشد. این کار ب کودک کمک می‌کند کمتر بی‌قرار باشد، حوصله سر رفتنش از بین برود و راحت‌تر تمرکز کند.

۶- به بچه‌ها اجازه‌ی بازی و سرگرمی بدهید

دادن تکالیف زیاد به بچه‌ها و درگیر کردن آنها با فعالیت‌های متعدد، می‌تواند موجب پریشان شدن آنها، و خسته شده ذهنشان شود. به عنوان والدین، می‌بایست به بچه‌ها زمان مناسب برای بازی و خوش گذراندن هم بدهید، تا احساس نکنند تحت فشار قرار گرفته‌اند.

۷- استراحت کافی

اطمینان حاصل کنید که بچه‌ها میزان خواب کافی در شب و همچنین مقداری استراحت در روز را داشته باشند.

۸- زمانی را برای به تکمیل تکالیف قرار دهید

زمانی مثل ۱۰ یا ۲۰ دقیقه را برای تکمیل تکالیف تنظیم کنید. این کار ممکن است کودک را مجبور کند تا متمرکز باشد، چرا که باید در یک زمان مشخص فعالیت‌هایش را به اتمام برساند. اما به هر حال در رابطه با این مورد باید با احتیاط عمل کنید، چرا که برای بعضی از بچه‌ها قرار گرفتن در محدودیت زمانی، اضطراب آور است و ممکن است باعث برهم زدن تمرکزشان شود.

۹- به آنها اجازه دهید بازی‌هایی را انجام دهند که به تمرکز احتیاج دارد

شما می‌توانید با انجام بازی‌هایی که به تفکر احتیاج دارند توانایی تمرکز را به کودک یاد داده و آن را تقویت کنید. بازی‌های زیادی در این زمینه وجود دارند که شما می‌توانید از فروشگاه‌های مخصوص به بازی‌های فکری آنها را تهیه کنید.

انجام بازی‌هایی که به تمرکز نیاز دارند، فرصتی را فراهم می‌آورند تا بچه‌ها در بستری مناسب از حافظه و تمرکز خود استفاده کتتد.

۱۰- پس از اتمام هر فعالیت و پیش از شروع فعالیتی جدید، وقفه‌ای ایجاد کنید

زمانی که کودکتان خیلی مشغول است، به او یادآوری کنید که فعالیت بعدی که باید انجام دهد چیست، اما چند دقیقه به او فرصت بدهید تا فعالیت قبلی را متوقف کند و تکلیف جدید را شروع کند. این توصیه به حصوص زمانی معتبر است که کودک مشغول انجام کاری باشد که آن را بسیار دوست دارد و تمایلی به توقف آن و شروع فعالیت جدید نداشته باشد.

این مطلب از سایت "successconsciousness.com" تهیه شده است.

همپای کودک برای بالا بردن سطح تمرکز دلبندان شما کارگاره‌های مختلفی در نظر گرفته است؛
شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی، با کارگاه‌های «دقت و تمرکز» و «بازی و تمرکز» بیشتر آشنا شوید.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۸:۴۰ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: استراحت، تمرکز، تکالیف، حواس پرتی، موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *