کودکان چه زمانی کنترل دفع را از دست می‌دهند؟

گاهی اوقات کودکان پس از اینکه توالت رفتن را می‌آموزند، قادر به کنترل مناسبی نخواهند بود و در شلوارشان ادرار یا مدفوع میکنند. این موضوع به خصوص وقتی کودک بسیار هیجان زده است، بیشتر اتفاق می‌افتد چون او به دنبال هیجان‌های شدید، تمرکز و کنترل کافی خود را از دست داده و متوجه علایم دفع ادرار یا مدفوع نمی شود. به خاطر بسپارید؛ در این موارد خود او هم متأسف و ناراحت خواهد شد پس موضوع را بیش از حد بزرگ نکنید. در هر حال آگاه باشید؛ اگر این موضوع را خیلی بی‌اهمیت جلوه دهید یا بیش از حد به آن توجه نمایید، در هر دو صورت کودک به این نتیجه خواهد رسید که این اتفاق برایش منفعت دارد. پس با موضوع به آرامی و به دور از احساس برخورد کنید.

برای فرزندتان توضیح دهید که گاهی این مسائل پیش می‌آیند و باید موضوع را به دست فراموشی بسپارد و آن را از خاطر ببرد.

جای خود را خیس کردن

علت‌ها:

در برخی از موارد که بچه ها در کنترل دفع دچار مشکل می شوند، والدین مقصرند زیرا کودکان احساس دفع را اطلاع داده‌اند ولی والدین ترجیح داده‌اند که اندکی بیش‌تر صبر نمایند. بنابر‌این هنگامی که کودک، شما را از احساس دفع مطلع می‌کند، مسئله را جدی بگیرید و او را به دستشویی ببرید تا خرابکاری‌های بعدی به وجود نیایند. فراموش نکنید؛ بچه ها قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود برای مدتی طولانی نیستند.

گاهی امکان دارد که کودکان به دلیل تنبلی و یا از دست ندادن یک اتفاق یا برنامه‌ای جالب، در شلوار خود خرابکاری کنند. در این قبیل موارد باید او را متوجه کنید که چنین مسئله‌ای قابل قبول نیست. اگر کودک از نیاز به دستشویی رفتن به عنوان راهی برای به تأخیر انداختن کارها استفاده می‌کند؛ این حربه را از او بگیرید یعنی اگر هنگام خروج از منزل، او تازه به یاد توالت رفتن می‌افتد، کمی پیش از ترک خانه او را به دستشویی ببرید و سپس از خانه خارج شوید.

اگر بچه چند شب متوالی در هنگام خواب ادرار نکند، می توانید پوشک را شب ها نیز کنار بگذارید ولی اگر پس از آن باز هم شب‌ها کنترل خود را از دست داده و جایش را خیس می‌کند، شاید بدان معناست که استفاده شبانه از پوشک و کهنه را زود کنار گذاشته‌اید.

اگر شب ادراری پس از چهار سالگی نیز ادامه داشته باشد، نشان دهنده نوعی مشکل عاطفی است که نیاز به مشاوره با متخصص دارد.

علل عاطفی:

خوابیدن در جایی غیر از محل خواب همیشگی، تولد نوزاد دیگر، اسباب‌کشی یا حتی کابوس‌های شبانه دلایلی هستند که می‌توانند موجب شب ادراری خردسالان شوند. در تمام این موارد دلیل بروز شب ادراری، عاطفی است و باید با ظرافت خاصی با آن روبه‌رو گردید پس کودک را سرزنش یا با او به خشونت رفتار نکنید. به یاد داشته باشید؛ گاهی همزمان با بیماری، بچه دچار شب ادراری می‌شود و گاهی اوقات نیز پیش از کنار گذاشتن لگن، کودک با این مشکل روبه‌رو خواهد شد که علت آن ترس از تاریکی یا واهمه از راهی است که نیمه شب باید طی کند تا به توالت برود. در این مورد می توانید لگن را گوشه‌ای از اتاق خواب قرار داده و چراغ خواب را هم تا صبح روشن نگه دارید.

 

تهیه شده از کتاب "مادر کافی"

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۰:۲۱ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: از پوشک گرفتن، ترس از تاریکی، جای خود را خیس کردن، کنترل ادرار، کنترل مدفوع، کودک نوپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *