چرا داد زدن بر سر کودکان می‌تواند آسیب‌زننده باشد؟

در چند سال اخیر بحث‌های بسیاری بر سر کتک زدن بچه‌ها وجود داشته، ولی در مورد خطرات داد زدن بر سر کودکان هشدارهای کمتری داده شده. اما مطالعات اخیر نشان داده که داد زدن هم همچون کتک زدن، به بچه‌ها آسیب می‌رساند.

تحقیقات در مورد مسئله‌‌ی «داد زدن»

یکی از مطالعاتی که به تازگی هم منتشر شده گزارش می‌دهد که فریاد زدن و داشتن ادبیات و کلام خشن، عواقبی جدی برای کودکان دارد. این بررسی نشان می‌دهد که فریاد زدن می‌تواند موجب افزایش مشکلات رفتاری در کودکان و علائم افسردگی در بزرگسالان شود.

والدین زمانی فریاد می‌زنند که دیگر کنترلشان را از دست داده‌اند و خیلی عصبانی هستند. در نتیجه احتمال زیادی هم وجود دارد که به کودکشان توهین کنند و او را با اسامی ناشایستی صدا بزنند. این امر می‌تواند عوارضی جدی بر تصویری که کودکان از خود دارند، وارد کند. نتایج یک مطالعه که دو سال زمان برده نشان می‌دهد تاثیرات خشونت‌های کلامی متعدد، با تاثیرات منفی تنبیه‌های جسمانی قابل مقایسه است.

بچه‌ها به ویژه زمانی که به سنین نوجوانی می‌رسند - زمانی که هویتی مستقل از والدین خود پیدا می‌کنند- بیشتر از هر زمان دیگری مستعد خشونت کلامی هستند. این مطالعه نشان داد بچه‌هایی که در این سنین بیشتر مورد خشونت کلامی قرار گرفته‌اند، احتمال بروز رفتارهای پرخاشگرانه‌ی بیشتری داشتند.

با وجود عواقبی که فریاد زدن دارد، خیلی از والدین گاهی بر سر فرزندان خود داد می‌زنند. برای مثال تحقیقی که در سال ۲۰۰۳ انجام شده بود نشان داد ۹۰٪ والدین، به گفته‌ی خودشان، بر سر فرزندانشان داد و فریاد کشیده‌اند. در مورد خانواده‌هایی که فرزندانی بالای ۷ سال داشتند، تقریبا ۱۰۰٪ اذعان داشتند که بر سر فرزندشان فریاد می‌کشند.

داد زدن بر سر کودکان

چرا داد زدن بر سر کودکان، اثربخش نیست؟

داد زدن علاوه بر اینکه برای بچه‌ها زیان‌بخش است، روش تربیتی تاثیرگذاری هم نیست. در ادامه‌ی این مطلب دلایلی را که نیاز است پیش از آنکه صدایتان را بالا ببرید، بیشتر فکر کنید، جمع‌آوری کرده‌ایم:

فریاد زدن مشکلات رفتاری را بدتر می‌کند.

داد زدن یک چرخه دائمی به وجود می‌آورد – هرچه پدر یا مادر بیشتر داد بزند، کودک بدتر رفتار می‌کند، که خود منجر به بیشتر داد زدن والدین می‌شود. برای شکستن این چرخه نیاز است از استراتژی‌های تربیتی دیگری که شامل فریاد زدن نباشند، استفاده کنید.

حساسیت به صدا را در بچه‌ها از بین می‌برد.

احتمالا اولین باری که بر سر کودک داد بزنید، توجهش جلب می‌شود. اما هرچه بیشتر داد بزنید، اثرگذاری آن کاهش پیدا می‌کند. وقتی بچه‌ها در خانه‌ای باشند که مدام در آن صدای داد و فریاد است، به آن عادت می‌کنند.

فریاد زدن باعث افزایش ناامیدی و ناکامی والدین می‌شود.

اگر به واسطه‌ی رفتار کودکتان دچار احساس یاس و ناامیدی شده‌اید، اطمینان داشته باشید فریاد زدن بر سر او، فقط باعث تشدید این احساس می‌شود. بالا بردن صدایتان باعث می‌شود یک تحریک جزئی به خشمی آشکار تبدیل شود. همچنین احتمال اینکه توهین کنید و یا بیش از حد و سخت‌گیرانه نسبت به فرزندتان انتقاد کنید، افزایش می‌یابد.

فریاد زدن بر سر کودک

بچه‌ها هم یاد می‌گیرند که فریاد زدن یک رویکرد مناسب برای برخورد با تعارض‌هاست.

وقتی که فریاد می‌زنید، تبدیل به الگویی برای فرزندتان در زمان تعارض و عصبانیت می‌شوید. کودکتان هم همین رفتار را هنگام برخورد با همسالان و خواهر و برادرهایش تقلید می‌کند.

فریاد زدن هیچ نکته‌ی آموزنده‌ای ندارد.

وقتی که بر سر یک کودک فریاد می‌زنید «این کار را نکن» به او نمی‌گویید که در عوض چه کاری انجام دهد. بچه‌ها نیاز دارند مهارت‌هایی را یاد بگیرند که به آنها کمک کند هیجاناتشان را تنظیم و رفتارهایشان را مدیریت کنند تا اشتباهات قبلی‌شان را مجددا تکرار نکنند.

از دست دادن کنترل به معنای از دست رفتن احترام است.

القای اعتماد و احترام به بچه‌ها، نسبت به کسی که به آنها توهین می‌کند و بر سرشان فریاد می‌زند، کار دشواری است. گاهی بچه‌ها با خودشان فکر می‌کنند «اگر تو نمی‌توانی خودت را کنترل کنی، چطور می‌خواهی من را کنترل کنی؟» در نتیجه احتمال کمتری وجود دارد که به حرف شما گوش دهند و برای نظرهایتان ارزش قائل شوند.

داد زدن اثرگذار نیست.

در نهایت، این را بدانید که فریاد زدن بر سر کودکان اثرگذار نیست. اگر اثرگذار بود، والدین مجبور نبودند این کار را چندین بار تکرار کنند. بیشتر والدین به تدریج متوجه می‌شوند به جای اینکه کمتر داد بزنند، بیشتر فریاد می‌زنند. پیامدهای رفتاری دیگری نظیر سلب امتیازات، در مدیریت رفتار کودکان اثرگذارتر هستند.

بیشتر والدین اصلا دوست ندارند بر سر بچه‌هایشان داد بزنند، اما از سر یاس و ناامیدی بر سر فرزندشان داد می‌زنند. وقتی که بچه‌ها به حرفشان گوش نمی‌دهند و قوانین را می‌شکنند، نیاز دارید برنامه‌ای تربیتی بدون داد زدن داشته باشید.

 

این مطلب از سایت “www.verywellfamily.com” تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۵:۱۳ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: احترام، تربیت، خشونت کلامی، داد زدن، فریاد زدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *