کتاب خواندن برای کودکان چه فوایدی دارد؟

یکی از بزرگترین جهش‌های رشدی بچه‌ها در طی سال‌های مدرسه، آموزش خواندن است. هر یک کلمه‌ای که بتوانند از صفحات کتاب رمزگشایی کنند، برای آنها دریچه‌ای جدید به این دنیای پهناور گشوده می‌شود؛ چه داستان‌های کودکانه و شاد باشند و چه داستان‌هایی هیجان‌انگیز همچون هری پاتر. برای بچه‌های مدرسه‌ای گزینه‌های بسیار زیادی برای انتخاب کتاب وجود دارد. با وجود اینکه خیلی مهم است بچه‌ها یاد بگیرند خودشان کتاب بخوانند و بتوانند مهارت‌های خواندنشان را تقویت کنند، این نکته هم بسیار مهم است که والدین هم، همراهشان کتاب بخوانند، حتی زمانی که دیگر یاد گرفته‌اند خیلی قوی و حرفه‌ای کتاب بخوانند. ما در ادامه این مطلب چند دلیل بر اهمیت کتاب خواندن برای کودکان را جمع‌آوری کرده‌ایم:

کتاب خواندن برای کودکان باعث افزایش علاقه‌ی آنها به کتاب می‌شود.

اگر کتاب خواندن برای کودکان یک بخش منظم از برنامه‌ی خانوادگی شما باشد، تبدیل به امری عادی در برنامه‌ی روزمره، همچون خوردن شما و یا حمام رفتن می‌شود. همچنین هرچه بیشتر برای کودکتان کتاب بخوانید و او بیشتر شما را در حال مطالعات شخصی خودتان ببیند، احتمال بیشتری دارد تا جذب قصه‌های خوب شود. وقتی از راه با هم کتاب خواندن، عشق به مطالعه را در کودکتان می‌پرورانید، در واقع عادتی را در او القا می‌کنید که تا پایان عمر همراه او خواهد ماند.

علاقه به کتابخوانی در کودکان

صرف زمان بیشتر برای مطالعه، به معنای صرف زمان کمتر برای کامپیوتر، موبایل، تلویزیون و... است.

قرار دادن زمان کتابخوانی در جدول برنامه‌های روزانه، به صورت خودکار به معنای کاهش زمان صرف شده برای نمایشگرهایی نظیر کامپیوتر، تلویزیون، موبایل و... است. همچنین می‌توانید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که زمانی که کودکتان از وسایل الکترونیکی استفاده می‌کند، درگیر محتواهایی آموزشی مانند بازی‌های آنلاین ریاضی باشد؛ به این ترتیب او یاد می‌گیرد تا خودش راهی را پیدا کند که زمانش را به گونه‌ای تنظیم کند که در کنار این زمان صرف شده برای وسایل الکترونیک، مطالعه‌ی روزانه‌اش را هم داشته باشد (این روش به خصوص برای زمانی که بزرگتر می‌شود و مجبور است زمان بیشتری را بنا به دلایل اجتماعی و تحصیلی صرف وسایل الکترونیک کند، مفید است).

کتاب خواندن برای کودکان باعث می‌شود در کنار هم وقت بگذرانید و ارتبط بین شما، قوی‌تر شود.

یکی از بهترین راه‌ها برای برقراری ارتباط با فرزندتان، شروع یک قصه‌ی خوب است. به این ترتیب نه تنها در کنار هم وقت می‌گذرانید و ارتباط بینتان هم قوی‌تر می‌شود، بلکه برای هر دوی شما این فرصت فراهم می‌شود تا از واکنش‌ها، افکار و نظرات هم در مورد آن قصه، باخبر شوید. این کار کودکتان را تشویق می‌کند تا در مورد داستان فکر کند و نظر منحصر به فرد خودش را در مورد آن داشته باشد و در مورد نظراتش، به گفتگو بپردازد. اینکه فعالیت‌هایی را با کودکتان به صورت مشترک انجام دهید یک روش خیلی خوب برای برقرار ماندن ارتباط بین شماست، و درست همان‌طور که فعالیت‌هایی فیزیکی مانند دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی به او کمک می‌کند تا به لحاظ جسمانی سالم و متناسب بماند، با هم کتاب خواندن هم به کودکتان کمک می‌کند تا به لحاظ فکری، قوی‌تر شود.

کتاب خواندن با کودکان

با هم کتاب خواندن به بچه‌ها کمک می‌کند تا بلندخوانی را که یک مهارت مهم است، تمرین کنند.

زمانی که مهارت کتاب‌خوانی کودکتان تقویت شد، می‌توانید به نوبت بخش‌هایی از کتاب را با صدای بلند بخوانید. این کار باعث ارتقای اعتماد به نفس بچه‌ها می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا عادت کنند برای دیگران هم بلند بخوانند، که این خود مهارتی مهم در مدرسه محسوب می‌شود. همچنین بلندخوانی به بچه‌ها کمک می‌کند تا تلفظ‌شان را بهبود ببخشند، دایره‌ی واژگانشان گسترده‌تر شود و به آنها کمک می‌کند تا به معنای واقعی و عمیق‌تر داستان پی ببرند.

کتاب خواندن برای کودکان خود نوعی سرگرمی و خوش‌گذرانی است.

اینکه شما یک فرد بزرگسال هستید، دلیل نمی‌شود که خواندن یک کتاب هیجان‌انگیز بچه‌گانه لذت نبرید. یکی از بزرگترین فواید کتاب خواندن برای کودکان، خوش گذراندن با هم است. و همین خوش گذرانی در کنار هم پیامدهای مثبت بسیار زیادی را برای شما و فرزندتان به ارمغان می‌آورد. مطالعات نشان داده والدینی که با بچه‌هایشان بازی می‌کنند و با یکدیگر سرگرم می‌شوند، فرصتی مناسب را برای فرزندشان فراهم می‌آورند تا در زندگی آینده به فردی سالم و شاد، تبدیل شود.

کتاب خواندن برای کودکان

این را به خاطر داشته باشید، کودک شما چه توانایی خواندن کتاب را کسب کرده باشد و چه نه، کتاب خواندن برای کودکتان، فواید بسیار زیادی برای هر دوی شما به ارمغان می‌آورد.

 

این مطلب از سایت www.verywellfamily.com تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۵:۰۸ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: اعتماد به نفس، بلندخوانی، مهارت خواندن، کتاب خواندن، کتابخوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *