رابطه و پیوند والد و کودک چگونه بهبود می‌یابد؟

مانند هر رابطه‌ی دیگری، پیوند والد و کودک هم می‌تواند به کمک یک سری عادت‌هایی که به سادگی می‌توانند در برنامه‌ی روزانه‌ قرار بگیرند، قوی‌تر شود.

  • کنار یکدیگر غذا بخورید.

مطالعات بسیار زیادی نشان‌ می‌دهند که بین داشتن برنامه‌ی غذایی منظم در کنار بچه‌ها و احتمال افزایش بسیاری از فواید تحولی نظیر عادت‌های سلامتی و تغذیه‌ای، مهارت‌های اجتماعی، هیجانی و ذهنی قوی‌تر، بهبود رفتاری، و عملکرد تحصیلی بهتر، ارتباط وجود دارد.

حتی اگر وقت ندارید که همه‌ی وعده‌های غذایی را کنار هم باشید، سعی کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که تا جایی که امکان دارد، بعضی از وعده‌های غذایی اصلی را در کنار هم باشید. اگر تمام شب‌های هفته شما به ساعات کاری طولانی و برنامه‌های فوق برنامه می‌گذرد، باز هم راه‌حل وجود دارد. مثلا می‌توانید صبحانه‌ها و یا حتی میان‌وعده‌ها را در کنار یکدیگر بگذرانید. نکته مهم این است که وعده غذایی به زمانی شاد برای شما تبدیل شود، با یکدیگر صحبت کنید، و ارتباط خود را با فرزندتان حفظ کنید.

غذا خوردن اعضای خانواده کنار هم

  • در رابطه با روزی که پشت سر گذاشتید، با یکدیگر صحبت کنید.

مانند زمان شام، وقت خواب هم زمان بسیار خوبی است برای اینکه با فرزندتان در مورد روز سپری شده صحبت کنید. شما می‌توانید از آنها سوال‌هایی بپرسید که ترغیبشان کند با جزئیات پاسخ دهند؛ مثلا: «بهترین بخش امروز برای تو کدام بخش بود؟»، یا «بامزه‌ترین اتفاقی که امروز برای تو افتاد چه بود؟».

سعی کنید حتما در مورد اتفاقات و جزئیات روز با هم صحبت کنید، مثلا بگویید از بدست آوردن چه چیزی احساس افتخار کردبد، چه مشکلاتی برایتان به وجود آمد و برنامه‌ی شما برای حل این مشکلات چیست. وقتی مواردی این چنینی را برای فرزندتان توضیح دهید، به او نشان می‌دهید که برایش ارزش قائل هستید و او احساس می‌کند آنقدری به شما نزدیک هست که بتواند اعتماد کند، وقتی که به فرزندتان نشان دهید او برایتان مهم است، در واقع باعث تقویت پیوند والد و کودک شده‌اید.

  • با یکدیگر بازی کنید.

یکی از بهترین‌ راه‌های تقویت پیوند والد و کودک، خوش گذراندن کنار یکدیگر است. با هم به بیرون از خانه بروید و دوچرخه سواری کنید، یا در زمین چمن فوتبال بازی کنید. می‌توانید بک بازی گروهی فکری انتخاب کنید‌ (اگرمی‌خواهید کمی هم چالش برانگیز باشد، یک بازی آموزشی انتخاب کنید) و تمام اعضای خانواده در کنار هم بازی کنید. به این ترتیب می‌توانید مهارت‌های اجتماعی و رفتارهای خوب و پسندیده‌ای نظیر رفتار درست فرد برنده یا بازنده را هم در خلال بازی، آموزش دهید.

بازی کردن اعضای خانواده با هم

  • کودکتان را در آغوش بگیرید و نوازش کنید.

در آغوش گرفتن و نوازش کردن نه تنها می‌تواند باعث تقویت پیوند والد و کودک شود، بلکه مطالعات نشان داده می‌تواند سبب کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها شود. پس اجازه دهید با در آغوش گرفتن‌های متعدد در طول روز، فرزندتان متوجه میزان عشق و علاقه‌ی شما به خودش شود، ضمن اینکه خودش هم یاد می‌گیرد باید شما را زیاد در آغوش بگیرد!

در آغوش گرفتن کودک

  • با کودکتان رفتار محترمانه‌ای داشته و متقابلا همین توقع را از او داشته باشید.

بچه‌ها ممکن است گاهی بداخلاق باشند و یا مرتکب اشتباه شوند. اما والدین هم باید این نکته را به خاطر داشته باشند که رفتار محترمانه با کودک، پارامتر مهمی در تربیت کودک است. حتی اگر مرتکب رفتاری شده باشند که نیاز باشد شما یک قانون انضباطی را در مورد آنها اعمال کنید، می‌توانید به آرامی و با عشق و علاقه با آنها صحبت کنید. داد زدن و یا تنبیه بدنی کودک، علاوه بر اینکه تاثیرگذار نیستند، می‌توانند بر کیفیت رابطه‌ی شما و فرزندتان هم اثر مخربی بگذارند.

همچنین به یاد داشته باشید که کلماتی مانند «خیلی ممنون» یا «لطفا» را به کودکتان یاد بدهید و خودتان هم همین‌گونه با او رفتار کنید. این رفتارهای خوب نباید چیزی باشند که فقط در بیرون از خانه برای شما کاربرد داشته باشند؛ اینکه با یکدیگر محترمانه و با حسن نیت رفتار کنید نه تنها باعث تقویت رابطه‌تان می‌شود، بلکه خانه را برای هر دوی شما به محلی امن‌تر تبدیل می‌کند.

  • به بچه‌ها اجازه‌ی کمک کردن بدهید.

بچه‌ها ذاتا دوست دارند کمک کنند، و زمانی که شما آنها را در کارهای خانه مشارکت دهید و به آنها مسئولیت بسپارید، اعتماد به نفس آنها را تقویت می‌کنید و باعث می‌شوید احساس ارزشمندی پیدا کنند. به آنها بگویید که چقدر کارشان را خوب انجام داده‌اند و شما چقدر قدردان کمک‌های او هستید. این نه تنها شما را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند، بلکه باعث می‌شود تبدیل به بزرگسالانی با اعتماد به نفس شوند که با دیگران مهربانند و عاشق کمک کردن هستند.

  • هر روز عشقتان را به او نشان دهید.

روزانه کارهای کوچکی انجام دهید تا به او نشان دهید که چقدر دوستش دارید. مثلا یادداشت کوچکی برای او بنویسید و در ظرف غذایش بگذارید، برای آخر هفته‌ها برنامه‌های شاد و سرگرم‌کننده‌ای فراهم کنید، زمانی که با هم صحبت می‌کنید تمام توجهتان را صرف او کنید. این کارها می‌توانند تفاوت بزرگی در ارتباط با فرزندتان ایجاد کنند. هر روز به او نشان دهید که چقدر برایتان مهم و ارزشمند است و شما برای داشتن رابطه‌ای بهتر با او چقدر تلاش می‌کنید و می‌خواهید این پبوند، همیشگی و غیرقابل گسست باشد.

 

این مطلب از سایت "www.verywellfamily.com" تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۷:۰۲ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: ارتباط، اعتماد به نفس، رفتار محترمانه، مهارت‌های اجتماعی، پیوند والد و کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *