افراط و زیاده‌ روی در تربیت کودکان

هدیه خریدن برای بچه‌ها کار جذابی است. و اینکه برای او وسایلی را بخرید که خودتان در زمان کودکی نداشتید، بسیار جذاب‌تر. برگزاری جشن تولدهای آنچنانی، تعطیلات پرهزینه، وسایل الکترونیکی بیشمار همگی در ظاهر کودکی بسیار دلنشینی را نشان می‌دهند. اما اینکه به بچه‌ها وسایل زیادی بدهید و امکانات زیادی در اختیارشان قرار بدهید، می‌تواند برایشان آسیب‌زننده باشد. در واقع، این افراط و زیاده‌ روی در تربیت کودکان نوعی غفلت کردن و نادیده گرفتن بچه‌هاست و در درازمدت می‌تواند آثار بسیاری بر زندگی کودک بگذارد.

جشن تولد

انواع افراط و زیاده‌ روی

افراط برای کودکان تنها به معنای خرید هدایای بیشمار نیست. این زیاده‌ روی می‌تواند در دادن آزادی بیش از حد به بچه‌ها و همچنین اصول انضباطی خیلی سخت‌گیرانه باشد.

مطالعات در زمینه افراط نشان می‌دهد که والدین معمولا در ۳ مورد، زیاده‌ روی می‌کنند:

  • خریدها و امکانات بیش از اندازه

چه خرید اسباب‌بازی‌های بیش از اندازه باشد، چه فعالیت‌های خیلی زیاد و وسایل الکترونیک بیشمار، زیاده‌ روی برای کودکان، امری آسیب‌زننده است. بچه‌ها به زمان‌هایی برای استراحت نیازمندند و بایستی یاد بگیرند که چطور خودشان را سرگرم کنند.

  • مراقبت بیش از حد

والدینی که از فرزندانشان بیش از اندازه مراقبت می‌کنند، مانع یاد گرفتن مهارت‌هایی که آنها برای مستقل شدن به آن نیاز دارند، می‌شوند. اینکه تکالیف کودکتان را برایش انجام دهید و یا به محض اینکه دچار هیجانی منفی شد، سعی کنید حال او را عوض کنید، می‌تواند با تحول سالم در او، تداخل پیدا کند.

  • تربیت سهل‌گیرانه

اینکه به بچه‌ها بیش از اندازه آسان بگیرید و برای آنها حد و مرزهای سالم در نظر نگیرید می‌تواند مانع از این شود که در بزرگسالی افراد خود نظم‌دهی شوند. مثال این امر می‌تواند نسپردن کارهای خانه به او و یا تسلیم شدن در برابر او هر زمان که بداخلاقی می‌کند، باشد.

دلایلی که والدین زیاده‌ روی می‌کنند

والدین به دلایل زیادی نسبت به فرزندانشان افراط و زیاده‌ روی نشان می‌دهند، اصلی‌ترین دلیل آن احساس گناه است. مثلا والدی که سرپرستی کودک با او نیست ممکن است دلش بخواهد با خرید هدیه برای فرزندش، این دوری را جبران کند.

دلیل رایج دیگر این است که والدین دوست دارند فرزندانشان را «شاد» ببینند. پس به جای اینکه به کودکشان نه بگویند و ریسک ناراحت کردن کودکشان را بپذیرند، تسلیم می‌شوند و اجازه می‌دهند هرچه دلش می‌خواهد داشته باشد.

گاهی هم والدین توانایی و آمادگی لازم برای برخورد و مدیریت مشکلات رفتاری را ندارند. آنها نمی‌دانند چطور به بداخلاقی‌ها و لجبازی‌های کودک پاسخ دهند. پس برای اینکه در کوتاه مدت زندگی را آسان‌تر کنند، به میزان زیادی از مرزهای تربیتی فرزندشان فاصله می‌گیرند.

درنهایت، خیلی از والدین می‌خواهند تجاربِ بد کودکی خود را جبران کنند. پدر یا مادری که با فقر بزرگ شده، می‌خواهد اطمینان پیدا کند که فرزندش در «نداری» به سر نمی‌برد. یا اگر خودش در کودکی والدین سخت‌گیری داشته، دوست ندارد فرزندش این تجربه را تکرار کند و سعی می‌کند بر او آسان بگیرد.

وسایل بیش از اندازه برای کودک

چرا افراط و زیاده‌ روی برای فرزندان، روش سالمی نیست؟

در ادامه این مطلب، مواردی را ذکر کرده‌ایم که توصیه می‌کنیم به آنها پیش از آنکه هر چه کودکتان خواست، برایش فراهم کنید؛ فکر کنید.

کودکتان نیاز دارد تا یاد بگیرد بدون وسایل زیاد هم می‌تواند زندگی کند.

وقتی بچه‌ها هر آنچه را که می‌خواهند در اختیار داشته باشند، فکر می‌کنند دیگر نمی‌توانند بدون جدیدترین و به‌روزترین وسایل عرضه شده به بازار زندگی کنند. خیلی مهم است که به فرزندتان تفاوت خواسته و نیاز را آموزش دهید.

ممکن است کودکتان فکر کند خوشحالی و شادمانی ریشه در این وسایل و دنیای مادی دارد.

بچه‌ها به آسانی ممکن است فکر کنند که داشتن وسایل و اشیا زیاد منجر به داشتن زندگی رضایت‌بخش‌تری برای آنها می‌شود.

کودک شاد

ممکن است این پیغام را به فرزندتان برسانید که ارزش شخص به دارایی‌ها و مخارج اوست.

اموال و دارایی‌های بسیار می‌تواند به حالت نمادینی برای کودک تبدیل شود که فکر کند خیلی مهم است برای دیگران دارایی‌هایش را به رخ بکشد.

ممکن است کودکتان برای هیچ چیز ارزشی قائل نشود.

وقتی که کودکتان وسایل الکترونیکی، لباس‌ها و اسباب‌بازی‌های بیشماری دارد، نمی‌تواند مراقب همه‌ی آنها باشد. کودک وقتی که وسایلش بشکند یا گم شود اصلا متوجه نمی‌شود. در نتیجه یاد نمی‌گیرد در قبال وسایلش مسئولیت‌پذیر باشد.

نبود نظم و انضباط به کودک می‌آموزد نیازی ندارد تا از قوانین پیروی کند.

وقتی که الزامی به اجرای قوانین وجود نداشته باشد، بچه‌ها فکر می‌کنند قوانین به درد آنها نمی‌خورند و نباید از آن پیروی کنند. آنها احساس می‌کنند خودشان فرای قوانین هستند و رفته رفته این تفکر در آنها شکل می‌گیرد که خاص از دیگران هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که افراط و زیاده‌ روی می‌تواند باعث مشکلات درازمدتی در طول زندگی شود.

افرادی که در کودکیشان افراط شده، در بزرگسالی اختلالات مزمن زیادی را گزارش می‌دهند. خیلی از آنها دچار پرخوری و ولخرجی می‌شوند. علاوه بر اینکه بسیاری دیگر ناشادمانی و مشکلات سازگاری مزمن را گزارش می‌دهند.

زیاده‌ روی را متوقف کنید.

اگر برای افراط‌هایی که نسبت به فرزندتان داشته‌اید احساس گناه دارید، از همین حالا تصمیم بگیرید تغییری مثبت در زندگیتان به وجود آورید. عزم خود را جزم کنید تا رفتارهای ناسالمی که برای فرزندتان آسیب‌زننده بوده‌اند، کنار بگذارید.

وقتی شروع به «نه گفتن» کنید، و دیگر زیاده‌ روی نکنید، احتمالا با افزایش مشکلات رفتاری مواجه شوید. کودکتان شروع به تلافی می‌کند و از تمام قدرتش برای تضعیف تلاش‌های شما استفاده می‌کند. اما اگر شما هم مقتدرتر شوید، می‌توانید مهارت‌های ارزشمند زندگی را که کودکتان برای یک زندگی مسئولانه به آنها نیاز دارد، به او بیاموزید.

 

این مطلب از سایت www.verywellfamily.com تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۷:۱۴ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: افراط، زیاده روی، سخت گیری، سهل گیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *