پرسش‌های کودکان در رابطه با سیگار

پرسش‌های کودکان در رابطه با سیگار می‌توانند بسیار چالش‌برانگیز باشند. نمونه‌هایی از پرسش‌های آنان عبارتند از:

چرا سیگار کشیدن برای تو مضر است؟

چرا مردم سیگار می‌کشند؟

چرا تو سیگار می‌کشی؟

چرا بابا بزرگ پیپ می‌کشد؟

چرا تو سیگار کشیدن را ترک نمی‌کنی؟

زمانی که سیگار می‌کشی، چه احساسی داری؟

اگرچه امروزه عده‌ی کمی از مردم هر روز سیگار می‌کشند و سیگار کشیدن در اماکن عمومی ممنوع شده است، هنوز هم کودکان همواره در تماس با افراد سیگاری هستند و تعداد نوجوانانی که سیگار می‌کشند رو به افزایش است. کودکان تصور می‌کنند توتون یک ماده مخدر مجاز است که مصرف آن برای شما بد و زیان‌آور است. بنابراین مصمم به پرسیدن در این زمینه می‌شوند؛ به ویژه اگر پدر یا مادرشان سیگاری باشد.

علتی که در پشت پرسش‌های کودکان در رابطه با سیگار پنهان است

گروه‌های مبارزه با استعمال دخانیات به خوبی سازماندهی شده‌اند، بدین طریق فرزند شما از همان کودکی این پیام را در می‌یابد که سیگار کشیدن برای سلامت مضر است.

در عین حال او متوجه این موضوع هم خواهد شد که با وجود همه‌ی اینها باز هم عده‌ای سیگار می‌کشند. چنانچه علاوه بر این یکی از اعضای خانواده هم سیگاری باشد، کودک بسیار زود سردرگمی خود را با پیام‌های متضاد بروز می‌دهد.

سیگار کشیدن والدین

رهنمودهایی برای پاسخ‌های شما

- حتی اگر خود شما سیگاری هستید باید توجه داشته باشید که به فرزند خود، اشاره به مضرات سیگار را، هم برای سلامتی خود و هم سلامتی کسانی که دود سیگار شما را استنشاق می‌کنند و در واقع سیگاری‌های بیاختیار نامیده می‌شوند، بدهکار هستید.

- باید سعی کنید صادقانه اعتراف کنید که بهتر است سیگار کشیدن هرگز شروع نشود. گرچه باید توجه داشته باشید که بیشترین فشار بر کودک در مورد سیگار کشیدن ممکن است از جانب دوستانش به وی تحميل شود. ولی، با وجود این به او توضیح دهید ترک سیگار چقدر سخت و دشوار است.

- کمتر احتمال می‌رود کودکان حدود ده ساله به سمت سیگار کشیدن گرایش پیدا کنند؛ اگرچه احتمال اقدام برخی از آنان به این کار نیز وجود دارد. به هر جهت آمارها نشان می‌دهند که متاسفانه استعمال سیگار به ویژه در میان دختران رو به افزایش است، بنابراین آماده کردن کودک نسبت به مقاومت در برابر فشارهای زیاد همسالانش برای استعمال سیگار در اوایل دوره‌ی نوجوانی، بسیار به جا و مناسب است.

آنچه باید بدانید

همانند مشروب الکلی، سیگار هم یک ماده مخدر اعتیادآور است اما استعمال آن مجاز است. گرچه در برخی از کشورها، فروش سیگار به کودکان زیر شانزده ساله غیرقانونی است.

- ممکن است فرزندانتان از زبان مردم بشنوند که افراد سیگاری نباید از کشیدن سیگار در اماکن عمومی همانند قطارها و رستوران‌ها منع شوند. با بحث‌هایی به مقابله با این دیدگاه بپردازید. این بحث‌ها سایر قوانین امنیت عمومی نظیر محدودیت سرعت در جاده‌ها و... را نافذتر می‌کند. در مباحث ذکر شده، رعایت حقوق شامل برخی مسؤوليت‌ها نیز می‌شود. به عبارت دیگر رعایت حقوق فردی تحت الشعاع رعایت سلامت و ایمن بودن دیگران قرار گرفته است.

- اگر سیگاری هستید باید در مورد این که چرا سیگار می‌کشید با فرزند خود روراست باشید: "سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است اما با وجود این کشیدن آن به آدم کمک می‌کند احساس آرامش کند و بهتر بر مسائل متمرکز شود. " در ۱۹۸۹ طی نظرسنجی از ده هزار کودک ۹ تا ۱۵ ساله معلوم شد که نگرش پدر و مادر در مورد این مساله برای کودکان بسیار مهم است. به عبارت دیگر اگر پدر و مادر کودکی سیگاری نباشند و با سیگار کشیدن مخالف باشند، احتمال سیگاری شدن فرزند آنان بسیار کم است.

- در ۱۹۹۳ طی نظرسنجی از بچه های ۱۱ تا ۱۶ ساله، معلوم شده ۸۵ درصد پسران و ۸۳ درصد دختران اعلام کرده اند که هرگز سیگار نخواهند کشید.

موارد دیگری که ممکن است از شما پرسیده شود

اگر کسی به من سیگار تعارف کرد چه کار کنم؟

چرا بسیاری از مردم با وجود آن که از مضرات سیگار آگاهی دارند باز هم سیگار می‌کشند؟

چرا من نمی توانم سیگار بخرم؟

چرا عمو دوباره شروع به کشیدن سیگار کرده است؟

پاسخ به پرسش‌های کودکان در رابطه با سیگار

گروه سنی ۲ تا ۴ سال

پرسش‌های کودکان در رابطه با سیگار در کودکان زیر ۴ سال بسیار نادر است، اما ممکن است هنگامی که آنان، شخصی را در حال سیگار کشیدن ببینند، نسبت به این مساله کنجکاو شوند و پرسشی مطرح کنند. به هر جهت چنانچه یک کود  ۳.۵ ساله آگاه، در مورد این موضوع پرسشی مطرح کرد، پاسخ شما در گروه سنی ۴ تا ۶ سال ارائه شده است.

گروه سنی ۴ تا ۶ سال

در همه حال سیگار کشیدن برای تو زیان‌آور است، زیرا کشیدن سیگار می‌تواند به قلب و شش‌هایت و حتی اطرافیانت صدمه بزند. برای فرد سیگاری ترک سیگار بسیار دشوار است، بنابراین بهتر است که هرگز سراغ سیگار کشیدن نروی.

گروه سنی ۶ تا ۸ سال

هنگامی که مردم سیگار می‌کشند، جِرم حاصل از دود سیگار در درون ریه‌های آنان می‌نشیند و تنفس صحیح را برای آنان دشوار می‌کند. البته وقوع این امر به زمانی طولانی نیازمند است، بنابراین برخی افراد سیگاری تصور می‌کنند که این بلا هرگز به سرشان نمی‌آید. اما ما می‌دانیم که سیگار کشیدن سبب بروز سرطان و حملات قلبی می‌شود. بسیاری از مردم به دلیل همین دو عامل ناشی از کشیدن سیگار می‌میرند.

والدین سیگاری

گروه سنی ۸ تا ۱۱ سال

سیگار کشیدن برای همه مضر است و به ریه‌های آدم صدمه میزند و موجب مسدود شدن آن می‌شود. این مسأله سبب بروز بیماری‌های ریوی نظیر سرطان می‌شود که هر ساله هزاران نفر را می‌کشد. همچنین سیگار کشیدن به دلیل تنگ کردن سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌های قلب فرد سیگاری، می‌تواند سبب بروز حملات قلبی شود. و هر ساله، هزاران نفر به دلیل بروز حملات قلبی می‌میرند. از آنجا که سیگار کشیدن برای تو و امثال تو مضر است، در اغلب کشورهای جهان خرید سیگار برای افراد زیر شانزده سال ممنوع و بر خلاف قانون است. بهترین کار این است که هرگز سراغ سیگار کشیدن نروی. سیگار کشیدن اعتیاد آور است، بدین معنا که بدن تو به ماده مخدری که در توتون سیگار موجود است و نیکوتین نامیده می‌شود عادت می‌کند و این امر سبب می شود دلت بخواهد همیشه سیگار بکشی و ترک آن برایت سخت و دشوار می‌شود.

عده ای به ادعای خودشان به این دلیل سیگار می‌کشند که سیگار موجب کاهش فشارهای موجود بر آنان می‌شود و به تمرکز آنان بر مسائل کمک می‌کند. خوشبختانه برخی مردم اقدام به ترک سیگار می‌کنند چون می دانند سیگار برای سلامتی آنان بسیار مضر است. توجه داشته باش که حتی تنفس در کنار فرد سیگاری هم برای تو مضر است. به این وضعیت "سیگاری بودن غیراختیاری" میگویند.

توضیحات بیشتر

جوانان خیال می کنند سیگار کشیدن نشانه ی بزرگ شدن آنان است، اما باید بدانی که این کار برای سلامتی خوب نیست و هرگز نشانه‌ی بزرگ شدن یا سبب آرامش به شمار نمی‌آید بلکه با این کار خود را بیمار می‌کنی. اگر دوستانت به تو سیگار تعارف کردند فقط به آنان بگو "نه، متشکرم" و از آنان کناره‌گیری کن. چنانچه تو را اذیت کردند و سر به سرت گذاشتند به آنان بگو که افراد بسیار نادانی هستند چون با دست خود، خود را بیمار می کنند. به خاطر داشته باش که سیگار کشیدن سبب بدبو شدن تنفس و لباس آدم و زرد شدن انگشتان و دندان‌ها هم می‌شود.

 

این مطلب از کتاب «پرسش‌های کودکان و نحوه‌ی پاسخگویی به آنها» تهیه شده است.

برای خرید اینترنتی این کتاب، اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۰:۴۸ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: اعتیاد، سیگار، مضرات سیگار، پرسش‌های کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *