وقتی حرصمان از دست بچه ها در می آید…!

بررسی یک سوال همیشگی والدین:
وقتی که از فرزندم درخواست می‌کنم کاری را انجام دهد پاسخ‌های تند و آزار‌دهنده‌ای می‌دهد. در این شرایط بهتر است چگونه رفتار کنم؟

اسم این رفتار فرزندانمان را می توانیم هر چیزی بگذاریم، خیلی از والدین به دلیل اینکه این نوع رفتارها همراه با احساس خشم زیادی است دعوا می‌نامند؛ بعضی دیگر آن را نوعی لجبازی و باج گرفتن در نظر می‌گیرند؛ شاید ما فکر کنیم فرزندانمان به قصد، این کارها را انجام می‌دهند و گویی قرار است حرص ما (والدین) را دربیاورند! حال با هر اسم و تعبیری، دربرابر این رفتارها چه کاری (هایی) می‌توانیم انجام دهیم؟

۱. رفتارهای مثبت را دریابید

تشویق کردن
به جای آنکه روی جملات تند و آزار دهنده‌ی فرزندتان تمرکز کنید، توجه خود را به رفتار های مثبت او معطوف کرده و او را بلافاصله بابت آن ها تشویق کنید.
مثلا اگر کودک درخواست بعدی شما را مؤدبانه جواب  می‌دهد، بلافاصله بگویید "نحوه ی جواب دادن تو به درخواست من خیلی خوب بود ، از تو ممنونم" و سپس او را نوازش کنید.

۲. خونسرد باشید

خونسردی

با آرامش و خونسردی به کودک نگاه کرده و سعی کنید احساسی که او در آن لحظه تجربه می‌کند را نام برده و از او دلجویی کنید.
به عنوان مثال بگویید " به نظر می‌رسد کلافه هستی، اتفاقی افتاده است ؟". این روش باعث می‌شود کودکان به جای استفاده از جملات آزاردهنده، بیاموزند احساسات خود را بیان کنند.

این مطلب ادامه دارد ...

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۴:۵۵ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: تندی، حرص درآوردن، حرص درآوردن کودک، خشم، دعوا، رفتار خشم، غشقرق، لجبازی، لجبازی کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *