نحوه ی صحیح آموزش مسائل جنسی به کودک

برای آموزش مسائل جنسی به کودک به دو  صورت می‌توان عمل کرد:

آموزش مستقیم و آموزش غیرمستقیم

در آموزش مستقیم بر اساس سن کودک اطلاعات جنسی با کلمات ساده و قابل درک، برای وی بیان می‌شود.

در دوره‌ی کودکی، آموزش‌های غیرمستقیم مناسب‌تر و مؤثرتر از آموزش‌های مستقیم است. نمونه‌هایی از آنها عبارتند از:

۱. نگهداری از حیوانات در خانه: کودکان با دیدن حیوانات و نوزادان آنها برخی پاسخ‌های خود را می‌گیرند یا زمینه‌ی درک بهتری از آنها برای کودک فراهم می‌گردد.

۲. تولید مثل گل و گیاه: کشت بذر و تولید گل و گیاه و رشد آنها، درس مناسب و مشابهی برای فرزندان است.

٣. ذكر داستانها: داستانهایی از زندگی حیوانات و انسان می‌تواند حاوی نکات ارزنده‌ای بوده و پاسخگوی برخی از پرسش‌های کودکان باشد.

۴. توجه دادن کودکان به تولد نوزادان که به صورت طبیعی مشاهده می‌شود، پاسخگوی بعضی از پرسش‌های آنها خواهد بود. خودآگاهی جسمانی

در مراحل رشد کودک، ابتدا باید کودک را به یک خودآگاهی جسمانی برسانیم که: "من بدنم را دوست دارم".

اگر بچه‌ها بدن خود را بشناسند و یاد بگیرند که این بدن مال من است و ارزشمند است، هیچ تفاوتی بین اعضای مختلف بدن نمی‌گذارند و هیچ وقت آن را به دیگران نشان نمی‌دهند.

گام اول

در گام اول آموزش مسائل جنسی به کودک ، والدین باید اطلاعاتی در مورد اندام‌های بدن و کارکردهای آنها داشته باشند و کودک را با نام اندام‌ها آشنا کنند. برای آموزش این امر یک مقوای بزرگ روی زمین بگذارید و از کودک بخواهید روی مقوا بخوابد و دور بدنش را با ماژیک خط بکشید. سپس به او رنگ بدهید که کل بدن را به دلخواه رنگ کند و جزئیات بدن را ترسیم کند. سپس به او پیشنهاد دهید که می تواند کل بدن و یا قسمتی از بدن را با لباس بپوشاند.

از کودک بخواهید که نام تک تک اندام های بدن را بگوید و در بین آنها به نام اندام‌های تناسلی نیز اشاره کنید. به هیچ عنوان به راحتی اسم اندامها را به کودک نگویید و اجازه دهید خودش تلاش کند و اسم اندام ها را بگوید.

برای آلت تناسلی، به بچه های کم سن‌تر اسم های عامیانه، و به بچه‌های بزرگ تر اسامی علمی آن را آموزش دهید.

گفتگو با کودک

گام دوم

در گام بعدی کودک را با کارکرد هر یک از اندام‌ها آشنا کنید و در این مرحله از اطلاعات خود کودک نیز استفاده کنید. برای مثال: کارکردهای خوب دهان، غذا خوردن، حرف زدن و... است و کارکردهای غیرقابل قبول و بد آن فحش دادن، گاز گرفتن و.. است.

والدین می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و کارکردهای قابل قبول و غیرقابل قبول هر یک از اندام‌ها را نیز برای کودک توضیح دهند.

در بین توضیحات خود به کار کرد آلت تناسلی که دفع سموم بدن است (با توضیحات کامل ولی ساده) اشاره کنید. در اینجا می‌توانید بحث بهداشتی را نیز مطرح کنید و بگویید: "چون این اندام‌ها وظیفه‌ی دفع سموم بدن را دارند، اگر این اندام‌ها دست کاری شود ممکن است هم میکروب‌های دست به آنجا برو و هم از آنجا میکروب به دست سرایت کند و موجب مریضی شود."

علت بیان کارکردها این است که وقتی کودک بفهمد اندام‌ها جه کارکردهایی دارند، نسبت به بدن خود به بینش می‌رسد و احساس می‌کند بدنش متعلق به خودش بوده و ارزشمند است. بنابراین نه خود به آن آسیب می رساند و نه اجازه‌ی آسیب و تجاوز توسط دیگران را می‌دهد.

گام سوم

حالا سعی کنید اندام‌های درونی بدن و کارکردهای آنها را نیز توضیح دهید: معده، روده و ... برای بچه‌های بزرگتر، می‌توانید به اندام های مربوط به جنسیت نیز اشاره کنید.

همچنین توضیح دهید که بدن از واحدهای خیلی کوچکی تشکیل شده است که اسمش سلول است. مفهوم سلول را بیان کنید، زیرا برای توضیح این که بچه چگونه به وجود می‌آید به آن نیاز دارید.

آموزش اندام‌های بدن

گام چهارم

در گام چهارم آموزش مفهوم "خصوصی" حائز اهمیت است، از کودک بپرسید «به نظر تو کدام یک از قسمت‌های بدن تو قسمت‌های خصوصی هستند؟». باید تفاوت قسمت‌های خصوصی که دیگران نمی‌توانند آنها را لمس کنند یا ببینند را با مثال حمام و دستشویی و پوشیدن شورت توضیح دهید. (مفهوم خصوصی در قسمت بعدی به طور کامل توضیح داده شده است)

گام پنجم

در مورد مسائل زیر با کودک بحث کنید:

  • این تصویر بدن کیست؟ تصویر بدن من است.
  • حال که بدن متعلق به توست، باید تصمیم بگیری که چه کسانی اجازه دارند به تو دست بزند و چه کسانی اجازه ندارند.
  • چه تماس‌هایی تماس امن و چه تماس‌هایی تماس نا امن و ناخوشایند است؟
  • آیا وقتی افراد مختلف به تو دست می‌زنند، تفاوتی احساس می کنی؛ زمانی که مادر به سرت دست می‌کشد با زمانی که یک غریبه نوازشت می‌کند، فرق دارد یا نه؟
  • وقتی تماس کسی برایت ناخوشایند است چه کاری می‌توانی انجام دهی؟ این موضوع را با چه کسانی می‌توانی مطرح کنی و چه کسی می‌تواند به تو کمک کند؟

تفاوت بین "لمس امن" و "لمس ناامن"

به او بگویید که لمس خوب احساس راحتی و خوشایندی را در او ایجاد می کند، مثل ناز کردن ولی لمس بد موجب آسیب، فشار و ناراحتی او می‌شود. برای کودک روشن کنید بدن او مال خودش است و او حق دارد که اجازه ندهد فرد دیگری او را لمس و دستمالی کند.

اموزش جنسی برای کودکان

تصویر کودک را به دیوار اتاقش نصب کنید و این مطالب را نه به صورت یک جا بلکه به صورت تدریجی در موقعیت‌های مناسب به او آموزش دهید و یادآوری کنید.

گام ششم

قدرت "نه گفتن" را به کودکان بیاموزید. کودکانی که عزت نفس پایینی دارند از این توانمندی برخوردار نیستند و بنابراین ممکن است در برابر پیشنهاد خلاف و نادرست دیگران قدرت نه گفتن را نداشته باشند و تسلیم آنان شوند. برای پرورش عزت نفس کودک باید از اطلاعات کافی برخوردار باشید

گام هفتم

کودک را با انواع بازی‌های نشاط‌آور آشنا کنید، هرچه انواع لذت بردن کودکان زیاد و متنوع باشد، گرایش آنها به لذت بردن از دست کاری آلت تناسلی‌شان کاهش می یابد. تصور کنید یک بشکه پر از آب فقط یک شیر خروجی دارد، اگر آن شیر را باز کنید آب با شدت و فشار  بیشتری خارج می‌شود، اما اگر ۵ راه خروجی داشته باشد و شما همه آنها را باز کنید فشار آب خروجی پانصد درصد کاهش می‌یابد. اگر علایق کودکان گسترش یابد، مثل علاقه به پرندگان، انواع بازی‌ها، سرگرمی‌ها و... میزان توجه آنان به لذت جنسی کاهش یافته و متعادل می‌شود.

این مطلب از کتاب “آموزش مسائل جنسی به کودک و نوجوان”، نوشته‌ی دکتر تبریزی و دکتر ترابی تهیه شده است.

برای خرید اینترنتی این کتاب، اینجا را کلیک کنید.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۴:۴۳ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: اطلاعات جنسی، تربیت جنسی، عزت نفس، لمس امن، لمس ناامن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *