قوانین خانوادگی

چرا قوانین خانوادگی مهم هستند؟

قوانین خانوادگی اظهاراتی قطعی و مشخص هستند که نشان می‌دهند اعضای خانواد‌ه‌ی شما باید به چه مواردی توجه داشته و نسبت به هم چگونه رفتار کنند. قوانین کمک می‌کنند که:

  • کودکان و نوجوانان بدانند چه رفتارهایی در خانواده مورد قبول و چه رفتارهایی غیر قابل قبول هستند.
  • بزرگسالان روشی ثابت در مورد نحوه‌ی برخورد با کودکان و نوجوانان خود داشته باشند.

در واقع قوانین به رشد فردی تمام افراد خانواده کمک می‌کنند. آنها کمک می‌کنند تا زندگی خانوادگی با آرامش بیشتری همراه شود.

قوانین خانوادگی خوب، به چه شکل هستند؟

قوانین خانوادگی خوب بچه‌ها را به سمت رفتارهای خوب هدایت می‌کنند. این قوانین:

  • مشخصا بیان می‌کنند که چه رفتارهایی پذیرفته شده هستند؛ مثلا: ما وقتی از کسی چیزی می‌خواهیم می‌گوییم «لطفا».
  • فهم آنها برای بچه‌ها راحت و آسان ست؛ برای مثال: وقتی داخل خانه هستی با صدای آرام صحبت کن.
  • به جای اینکه به بچه‌ها بگویند چه کار نکن، به آنها آنچه که باید انجام دهند را آموزش می‌دهند؛ مثلا به جای اینکه بگویید لباس‌هایت را پخش نکن، می‌گویید: لباس‌هایت را مرتب کن.

قوانینی که به بچه‌ها نبایدها را بگویند هم گاهی خوب و کارآمد هستند. مخصوصا برای زمان‌هایی که گفتن آنچه در عوض باید انجام شود، سخت باشد. مثلا: وقتی برای خرید به سوپرمارکت می‌رویم نباید هرچی دلت میخواست برداری.

یک لیست مختصر و کوتاه بسیار کارآمدتر از یک فهرست بلندبالا و طولانی‌ست؛ مخصوصا برای بچه‌های کوچکتر.

  • قوانین هر خانواده مختص خودش و متفاوت با دیگر خانواده‌هاست. قوانین خانواده شما باید بر اساس باورها، ارزش‌ها، موقعیت شما و میزان بلوغ و سطح نیازهای فرزندتان باشد.

قوانین خانوادگی

در مورد چه چیزهایی باید قانون گذاشت؟

برای قانون‌گذاری مهم‌ترین موضوعات را انتخاب کنید. این موارد می‌توانند شامل فهرست زیر باشند:

رفتارهای جسمانی در قبال یکدیگر، مثلا با همدیگر با ملایمت رفتار کنیم.

ایمنی، برای مثال: زمانی که در ماشین هستیم کمربند ایمنی خود را ببندیم.

منش و رفتار، مثلا ما برای صحبت کردن ابتدا صبر می‌کنیم تا صحبت‌ نفر قبل تمام شود.

برنامه‌ی روزانه، برای مثال ما هرشب برای خوردن شام با هم دور میز می‌نشینیم.

احترام به همدیگر، مثلا قبل از انکه وارد اتاق هم شویم، در می‌زنیم.

  • بچه‌ها یاد می‌گیرند که قوانین جزئی از زندگی هستند، هر بخش و قسمت از زندگی قوانین خاص خودش را دارد؛ مثلا مدرسه، مکان‌های عمومی و ورزشی. تعیین قوانین خانوادگی و رعایت کردن آنها به بچه‌ها کمک می‌کند تا قوانین سایر بخش‌ها را هم رعایت کنند.

چه کسانی باید در تعیین قوانین خانوادگی مشارکت داشته باشند؟

خیلی مهم است که در تعیین قوانین خانوادگی تا جایی که امکان دارد همه‌ی افراد خانواده نقش داشته باشند. هرچه بچه‌ها بزرگتر شوند، بهتر می‌توانند تشخیص دهند که چه مواردی می‌توانند شامل قوانین خانواده باشند.

وقتی شما کودکان و نوجوانان را در تعیین قوانین شریک کنید، به آنها کمک می‌کنید تا راحت‌تر قوانین را بفهمند و بپذیرند، و درک کنند که چرا خانواده به قانون نیاز دارد. در واقع این امر به آنها کمک می‌کند تا قوانین را منصفانه ببینند و خود را به اجرای آنها، ملزم کنند.

برای بچه‌های بزرگتر و نوجوانان، مشارکت در وضع قوانین به آنها این فرصت را می‌دهد تا مسئولیت رفتارهایشان را یپذیرند.

  • یک روش خیلی کمک کننده این است که قوانین را بنویسید و آنها را در جایی از خانه که در دیدرس همه اعضای خانواده باشد، قرار دهید. این کار به آنها کمک می‌کند تا قوانین برایشان واضح و روشن باشد و از هرگونه بحث و جدل در مورد بایدها و نبایدها، جلوگیری می‌کند. برای بچه‌های کوچکتر می‌توانید تصاویر یا نقاشی‌هایی که قوانین را نشان می‌دهند تهیه کنید.

چه زمانی نیاز به بازبینی و یا تغییر قوانین است؟

بهتر است که هر چند وقت یک بار قوانین خانوادگی خود را مرور کنید تا ببینید آیا کارآمدی لازم را دارند یا نه. همچنین موقعیت خوبی فراهم می‌شود تا مهم‌ترین موارد برای همه یادآوری شوند.

گاهی هم با بزرگتر شدن فرزندتان و یا تغییر موقعیت خانواده، نیاز می‌شود که قوانین را تغییر دهید. برای مثال ساعت خواب را برای زمانی که کودکان به مدرسه می‌روند، تغییر دهید. و یا اگر موقعیت کاری یکی از والدین تغییر کرد، برای انجام دادن کارهای خانه توسط دیگران، برنامه‌ی جدیدی بچینید.

قانون برای خانواده

یادتان باشد که در تغییر قوانین هم، بچه‌ها را دخیل کنید.

پیروی از قوانین: از بچه‌ها در رده‌های سنی و با نیازهای مختلف، چه چیزی انتظار می‌رود؟

کودکان پیش دبستانی

بیشتر بچه‌های بین ۴-۳ سال به سطحی از مهارت‌های زبانی رسیده‌اند که بتوانند قوانین ساده را درک کنند.

اما در این سن، احتمال می‌رود که بچه‌ها قوانین را نادیده بگیرند و یا فراموش کنند. آنها برای پیروی از قوانین خانوادگی به حمایت احتیاج دارند. برای مثال به او بگویید: «یادت نره که برای غذا خوردن همگی باید دور هم بشینیم.»

و نکته‌ی مهمی که وجود دارد مبحث ایمنی است. زمانی که پای امنیت بچه‌ها در میان است، نباید صرفا به قوانین اتکا کرد. برای مثال ممکن است شما قانون گذاشته باشید که «دور از خیابان بایست» اما همچان باید در اطراف خیابان حواستان به او باشد.

بچه‌های مدرسه‌ای

بچه‌ها با هم متفاوت هستند، اما در بین ۱۰-۸ سالگی اغلب پیش‌تر از اینکه شما از آنها بخواهید، قوانین را رعایت می‌کنند. مثلا در این سن بچه‌ها احتمالا قوانین مربوط به مسواک زدن پیش از خواب و یا منتظر یک فرد بزرگشال شدن برای رد کردن آنها از خیابان را به یاد داشته باشند.

نوجوانان

اهمیت قوانین برای نوجوانان، به اندازه‌ی اهمیت آن برای بچه‌های کوچک‌ است. بعضی از خانواده‌ها برای موارد پرخطری که در نوجوانی ممکن است برای بچه‌ها دردسرساز شوند، مذاکره می‌کنند و یک قرارداد ایمنی تنظیم می‌کنند. در این قرارداد در مورد مسائلی که خازج از حدود خانواده است، به توافق می‌رسند.

تذکر دادن به نوجوانان

بچه‌های با نیازهای بیشتر

در خانواده‌هایی که فرزندانی با نیازهای ویژه دارند، قوانین این پیغام را می‌رسانند که همه‌ی اعضای خانه برابر هستند. برای مثال اگر در قوانین ذکر شده همه باید با مهربانی با یکدیگر صحبت کنیم، کودکی که نیاری ویژه دارد هم باید مانند کودکی با سیر تحولی عادی، این قانون را رعایت کند.

بعضی از این بچه‌ها برای به خاطر سپردن قوانین نیاز به کمک دارند.

  • در حالی که بعضی از قوانین شامل همه‌ی اعضای خانواده می‌شوند، بعضی از آنها مختص بچه‌های کوچک و نوجوانان هستند. هرچه بچه‌ها بزرگتر و بالغ‌تر می‌شوند، قوانین هم می‌توانند با آنها رشد و توسعه یابند.

با بچه‌هایی که از قوانین خانوادگی پیروی نمی‌کنند، باید چه کار کرد؟

اگر بچه‌ها قوانین را شکستند شما باید قانون را به آنها یادآوری کرده و یک فرصت دیگر بدهید.

اما گر در نهایت برای شکستن قوانین عواقبی تعیین کنید، قطعا اثرگذارتر خواهد بود.

بهترین راه این است که به عنوان یک خانواده در مورد پیامدهای نقض قوانین هم صحبت کنید. به این ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که همه متوجه قوانین شده و با آن موافق هستند. و زمانی که همه بر سر آن به توافق رسیده باشند، راحت‌تر می‌توان آن را اجرا کرد.

این مطلب از سایت raisingchildren.net.au تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۳:۲۳ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: ایمنی، قانون، قوانین خانوادگی، پیامدهای رفتاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *