مزایا و معایب مهدکودک رفتن چیست؟

مهدکودک می‌تواند برای ما والدین مزایا و معایب متعددی داشته باشد؛ همانطور که در مطالب قبل در مورد مهدکودک گفته شد؛ ثبت نام در دوره های آمادگی قبل از مدرسه می تواند با توجه به شرایط والدین برنامه ریزی شود و بنابراین هیچ دستورالعمل خاصی برای همه والدین در این زمینه وجود ندارد.
در این مطلب قصد داریم کمی در مورد مزیت ها و معایب مهدکودک اطلاعاتی را به دست بیاوریم.

مزایای مهدکودک

مهدکودک و مزیت های آن

 • یادگیری زودهنگام: یکی از مهم ترین مزایای مهدکودک یادگیری و علاقه به آموزش از طرف کودک است. کودکان در مدت حضور در مهدکودک بارها می توانند فرصت های جدید یادگیری را به دست بیاورند؛ آن ها می توانند کارکردهای شناختی، کلامی و حرکتی خود را بهتر در دوران آمادگی قبل از مدرسه پی‌ریزی کنند. کودکان در سنین مهدکودک می توانند با مهارت های زیر آشنا شوند:
  • مهارت های شناختی چون نوشتن و خواندن، شمردن اعداد اصلی، یادگیری قواعد از طریق بازی.
  • مهارت های اجتماعی و هیجانی مثل همکاری، استقلال و حل مسئله یا بحران. بخشی از آموزش های مرتبط با این مهارت ها را در فیلم زیر مشاهده می کنیم؛ در این فیلم می توانیم با مهارت آشنایی با زبان بدنی آشنا شویم:
 • معلم‌ها: بسیاری از معلمین برای آموزش دوره های آمادگی قبل از مدرسه دارای تخصص هستند و می توانند فضای مناسبی برای کودکان مهدکودکی فراهم آورند.
 • روابط اجتماعی: فرزندان ما در دوره ی مهدکودک فرصت های بسیار زیادی را برای برقراری ارتباط با کودکان سنین مختلف دارند. با این روابط آن ها می توانند مهارت های تنظیم هیجانی و روابط بهتر اجتماعی را یاد بگیرند.
 • فعالیت های پرتحرک: فعالیت های بسیار زیاد در دوره آمادگی و مهدکودک به فرزندان ما کمک می کنند تا آن ها بتوانند انرژی های خود را بهتر مدیریت کنند؛ این فعالیت ها می توانند شامل برنامه های هنر، افزایش خلاقیت و ورزش باشند.
 • نظم و قاعده: یکی از پر اهمیت ترین دلایل حضور کودکان در مهدکودک آشنایی با چارچوب ها و قواعد است.
 • آمادگی بهتر برای مدرسه: بسیاری از کودکان با قرارگیری در موقعیت های نظام دار و دارای قواعد می توانند راحت تر با دوران مدرسه و اضطراب های اولیه آن مواجه شوند.

معایت مهدکودک

 • فقدان تعاملات فرد به فرد: یکی از ویژگی های مثبت حضور کودکان ۳ تا ۵ ساله در خانه این است که بسیاری از مادر و پدرها می توانند فضاهای تعاملی فرد به فرد یا دونفره را با فرزند خود شکل بدهند؛ اما در دوران مهدکودک به دلیل زیاد بودن کودکان با گروه های سنی متفاوت می توان این انتظار را داشت که معلمین و برنامه ریزان آموزشی مهدکودک تا حد خیلی زیادی فرصت این تعاملات مهم را از دست می دهند.
 • یادگیری بسیار زودهنگام: اجبار کودکان در سنین مهدکودک برای یادگیری می تواند در این دوره برای آن ها کمی خطرآفرین باشد؛ به عبارتی دیگری یادگیری مهارت های خواندن، نوشتن و آشنایی با مقوله های جدید می تواند تا حد بسیاری زیادی کودکان را از فضای عشق و علاقه به یادگیری منحرف کند؛ البته در بسیاری از مهدکودک ها تلاش می شود تا آموزش مهارت های زندگی بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.
 • اضطراب جدایی: همانطور که در مطالب اخیر سایت همپای کودک گفته شد؛ یکی از شکایات و ترس های متعدد والدین از مهدکودک رفتن فرزندانشان در این است که آن‌ها دچار ترس ها و اضطراب های ناشی از جدایی از مادر می شوند. توصیه می کنیم با جستجوی کردن واژه #دلبستگی در سایت همپای کودک، اطلاعات بیشتری را در مورد راهکارها و روش های مدیریت این اضطراب در فرزندانمان به دست بیاوریم.
 • فرصت های اجتماعی کمتر: بسیاری از مهدکودک ها به دلیل بازی محور بودن برنامه هایشان فرصت های ناب فعالیت ها و ارتباطات اجتماعی را از کودکان می گیرند.
 • سفت و سختی زیاد از حد: بسیاری از برنامه های مهدکودک ها در سطح شهر می تواند برای فرزندان ما خسته کننده باشند و حتی تلاش برای تفکر خلاق در آن ها را نیز کاهش دهند؛ به دلیل برنامه های مختلف و بیش از اندازه سفت و سخت، خیلی از والدین ترجیح می دهند تا فرزندان خود را در منزل نگه دارند.
 • ناکارآمدی: بسیاری از متخصصین در حوزه ی روان شناسی معتقدند که برنامه های مهدکودک به دلیل دوری از درنظر گرفتن شرایط فوق تا حدی زیادی ناکارآمد هستند؛ این درحالی است که بسیاری نیز معتقدند که به دلیل فرصت های بی شمار اجتماعی و یادگیری، مهدکودک می تواند محیط غنی از آموزش را فراهم آورد.

نتیجه: با درنظر گرفتن مزیت ها و معایب مهدکودک نمی توان به طور قطعی نظری خاص را برای همه ی والدین ارائه کرد. با این وجود ما والدین می توانیم تا حد زیادی با چند نشانه ساده متوجه شویم چگونه می توان برای ثبت نام در مهدکودک بهترین تصمیم را گرفت؛ شاید بد نباشد برای اطلاعات بیشتر مطلب آری به مهدکودک با این چهار نشانه مهم! را هم بخوانیم.

منابع مورد استفاده برای نوشتن این مطلب:

https://www.ourkids.net/school/choosing-preschool
https://www.aeceo.ca/college_of_ece

با ما همراه باشید.
مرکز خدمات روانشناسی همپای کودک
hampayekoodak@
021-46013879
021-46046588

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۵:۰۵ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: مهدکودک، ورود به مهدکودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *