غذای کمکی مناسب برای کودکان در سنین مختلف

چهار تا شش ماهگی

اگر شیر مادر کافی است و کودک رشد طبیعی کرده است، مادر باید تا آخر شش ماهگی کودک را فقط با شیر خود تغذیه کند. ولی اگر شیر مادر کم شده و کودک با شیر مادر سیر نمی‌شود، مادر می‌تواند غذای تکمیلی را زودتر از ۶ ماهگی شروع نماید. غذای کمکی را ابتدا با مقدار کم شروع کنید تا کودک طعم غذا را بچشد و دوست بدارد و سپس آن را بخورد. نخست باید با لعاب یا حریره برنج آغاز کنید و به مدت یک هفته آن را ادامه دهید. سپس به او پوره میو‌ه‌جات بدهید.

شروع کردن غذا هر چه باشد ممکن است موجب تغییر قیافه‌ی کودک گردد. بهتر است غذا دادن به کودک را بین دو نوبت شیر انجام دهید. ابتدا در حالی که در قاشق، مختصری مواد غذائی ریخته‌اید، قاشق را بین دولب کودک قرار دهید و با او صحبت کنید تا کودک طعم و مزه غذا را بچشد و کمی بعد شروع به مکیدن غذا کند و سپس غذا را بخورد.

اگر کودک غذا را بیرون ریخت، مادر باید دومرتبه غذا را بین دو لب کودک قرار دهد. موقعی که کودک یک قاشق غذا را خورد، لب‌ها و چانه‌ی او را پاک کنید و دوباره به او غذا بدهید. اگر کودک غذا را نخورد، مادرمی‌تواند انگشت تمیز خود را در دهان کودک بگذارد تا کودک مک بزند. اگر کودک به انگشت هم مک نزد، او آمادگی برای غذا خوردن ندارد یا غذا را دوست ندارد، بنابراین یکی دو هفته صبر کنید و دوباره شروع نمایید یا غذای دیگری به او بدهید. هیچگاه از ابتدا با زور و اصرار به کودک غذا ندهید، زیرا تمام مشکلات تغذیه‌ی کودک از اصرار و به زور غذا دادن شروع می‌شود.

حساسیت غذایی

توجه: اگر کودک بعد از شروع غذایی، علائمی مانند دل درد، اسهال، استفراغ یا تحریک پذیری پیدا کرد یا دانه‌هائی بر بدن او مشاهده شد که نشانه حساسیت است، غذای مزبور باید قطع گردد.

شش ماهگی

زمانی که سن کودک ۶ ماه تمام است می‌توان به کودک حریره (مانند حریره‌ی برنج) پوره‌ی میوه و ماست تازه داد. ماست، غذای بسیار خوبی است و به متعادل کردن میکروب‌های طبیعی روده کودک کمک می‌کند و کودکان هم آن را خوب تحمل می‌کنند، زیرا قند آن لاکتوز است که به اسید لاکتیک تبدیل شده است و هضم آن آسان است. ماست دارای ویتامین «ب» نیز می باشد.

‌ در هر نوبت چه مقدار غذا می‌توانید به کودک بدهید؟ مقدار غذا بستگی به میل کودک دارد. در چهار تا شش ماهگی در حدود ۴ قاشق مرباخوری غذا را در ظرف او بریزید و اگر آن را خورد، مقدار بیشتری به او بدهید. اگر کودک وزن کافی به دست آورده است، هر مقدار غذایی که میل دارد به او بدهید.

هشت ماهگی

در این سن غذاهای متنوع دیگر مانند زرده‌ی تخم‌مرغ آب‌پز شده و پنیر طبیعی که شور نباشد را نیز می‌توانید به غذای کودک اضافه کنید.

در این سن همچنین می توانید سبزیجات سبز و زرد مانند اسفناج، کلم، لوبیا سبز و هویج به غذای کودک اضافه نمائید، این مواد را باید ابتدا در مخلوط کن نرم کرد و سپس به کودک داد.

ماست ساده و شیرین که از شیر کامل و تازه‌ی پاستوریزه تهیه شده است، ارزش غذائی شیر را دارد و می‌توانید آن را به کودک بدهید. اگر کودک ماست ساده را به تنهایی دوست ندارد، می‌توانید ماست را با کمی پوره‌ی میوه مخلوط نمائید و به او بدهید. ماست دارای میکروب‌های مفید روده (لاکتوباسیل) می‌باشد که مانع رشد قارچ در روده‌ها می‌گردد، مخصوصا بعد از دادن آنتی‌بیوتیک. ماست در رفع نفخ روده‌ها و اسهال‌های عفونی و نیز عفونت‌های تنفسی کودک مفید است.

کودک در این هنگام و گاهی زودتر، دوست دارد که خود غذا بخورد، ولی قادر به انجام این کار نیست. در این زمان مادر باید به او غذا بدهد ولی اجازه دهد که او هم به غذایش دست بزند. بعضی از کودکان دوست دارند که خود غذا را به دهان ببرند و در نتیجه مقداری از آن را می‌خورند و مقداری از آن را به سر و صورت خود می مالند یا روی زمین می‌ریزند. عمل غذا خوردن، اولین قدم در جهت استقلال یافتن کودک می‌باشد.

اگر کودک نتوانست خود غذا بخورد، مادر باید به او غذا بدهد. دادن غذای غلیظ ممکن است موجب تشنگی کودک گردد، بنابراین بعد از غذا با لیوان به او آب یا مایعات دیگر بدهید. کودک در این سن می‌تواند مایعات بنوشد ولی نمی‌تواند لیوان را نگه دارد، پس شما باید به او کمک کنید.

غذا خوردن کودکان

ده ماهگی

در این زمان بعضی از کودکان هنوز دندان ندارند، ولی لثه‌های محکم دارند، بنابراین می‌توانند نان معمولی، نان خشکه، بیسکوییت و غیره را له کنند و بخورند. کودک دوست دارند این غذاها را به لثه‌های خود بمالد.

چون در ده ماهگی، بیشتر کودکان دندان دارند و همچنین با انگشتان خود می‌توانند چیزی را بگیرند، مادر می‌تواند بعضی از مواد غذایی سفت مانند تکه‌ای از هویج، سیب درختی، هلو و قطعات کوچک و ریز از گوشت مرغ یا گوشت گوسفند پخته شده یا کباب شده را به دست او بدهد. هیچ موقع دانه‌هایی مانند فندق، پسته، بادام، گردو و امثال آن را به دست کودک ندهید، زیرا این مواد ممکن است به راحتی وارد ریه‌ی او شود و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و حتی خفگی شود.

دوازده ماهگی

در این سن، غیر از مواد غذایی که قبلا ذکر گردید، می‌توان به کودک آب سیب، هریج، مرکبات، سفیده‌ی تخم‌مرغ و گوجه‌فرنگی داد. اکنون باید سه نوبت غذا، یک نوبت آب میوه و حداکثر سه نوبت شیر به کودک داده شود (برای صبحانه، شیر و پوه غلات یا پوره میوه، قبل از ظهر آب میوه، ناهار سوپ، عصرانه ماست و پودینگ می‌توان به عنوان غذای اضافی به کودک داد.)

 

تهیه شده از کتاب "من و کودک من، راهنمای مادران از نظر بهداشت و سلامت خود، تغذیه، رشد و پرورش کودک"

 

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۹:۴۵ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: شیرخوار، غذای نوزاد ده ماهه، غذای نوزاد دوازده ماهه، غذای نوزاد شش ماهه، غذای نوزاد هشت ماهه، غذای نوزاد چهارماهه، غذای کمکی، نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *