بهترین روش‌ها برای تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف

منظور از مهارت‌های حرکتی ظریف هماهنگی بین ماهیچه‌ها و عضلات کوچک، مثلا انگشت‌های دست با چشم‌ها است. این مهارت‌ها شامل ماهیچه‌های کوچکی از بدن می‌شود که عملکردهایی نظیر نوشتن، برداشتن مداد و درآوردن و پوشیدن لباس را شامل می‌شود. این عملکردها به قدرت، کنترل حرکتی ظریف و مهارت احتیاج دارند. اجازه دهید همراه با هم یاد بگیریم چرا این مهارت‌ها مهم هستند و چگونه می‌توانیم این مهارت‌ها را در کودکان بهبود ببخشیم.

مهارت‌های حرکتی ظریف چگونه بر مهارت‌های زندگی و یادگیری تاثیر می‌گذارند؟

این مهارت‌ها در اکثر فعالیت‌های مدرسه، و به طور کلی در تمام زندگی، بسیار مهم هستند. ضعیف بودن کودک در مهارت‌های حرکتی ظریف می‌تواند بر روی غذا خوردن، درست و خوانا نوشتن، استفاده از کامپیوتر، ورق زدن صفحات کتاب، و اجرای مهارت‌های خودیاری مانند لباس پوشیدن و بهداشت شخصی، اثر بگذارد.

راهکارهای تمرینی برای تقویت این مهارت‌ها

اگر کودک شما در مهارت‌های حرکتی ظریف دچار ضعف است و این ضعف بر روند تحصیلی او تاثیر گذاشته، بهتر است نگرانی خود را با یک مشاور آموزشی در میان بگذارید. ارزیابی حرفه‌ای و جسمانی دقیق می‌تواند تعیین کند که میزان ضعف کودک شما در این مهارت‌ها چقدر است و آیا برای بهبود این مهارت‌ها نیاز به درمان دارد یا خیر.

اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌ها

خیلی از اسباب‌بازی‌ها مهارت‌های حرکتی ظریف را تقویت می‌کنند و می‌توان از آنها برای نوزادان و کودکان استفاده کرد. برای بچه‌های مدرسه‌ای، بازی‌های تخته‌ای (بُرد گیم‌ها) که قطعات کوچک مختلفی دارند که باید آنها را برداشت و حرکت داد، گزینه‌ی مناسبی جهت تقویت این مهارت‌ها هستند. برای مثال جنگا یک بازی استراتژیک است که بر روی مهارت‌های حرکتی ظریف نظیر گرفتن با انگشت، که برای نوشتن بسیار مهم است، تمرکز دارد.

بازی‌های تخته‌ای

نقاشی کشیدن و رنگ‌آمیزی

مهارت‌های کودکتان را با نقاشی کشیدن همراه او، با ماژیک، مداد شمعی، مداد رنگی و گچ تقویت کنید. نیازی نیست که نقاشی عالی باشد، و حتی خط خطی کردن هم برای تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف، مناسب است.

سعی کنید با بچه‌ها کاردستی‌های متنوعی درست کنید؛ در صفحات مختلف شکل‌ها و رنگ‌های متفاوتی را استفاده کنید و بعد تمام صفحه را با مداد شمعی سیاه بپوشانید. حالا با یک خلال دندان  یا یک قیچی مناسب سن کودک، بر روی صفحه خراش ایجاد کنید و نتیجه را ببینید!

اوریگامی

اوریگامی هنر تا کردن کاغذ و ساختن شکل‌های مختلف است که یک سرگرمی خانوادگی جالب محسوب می‌شود. شما می‌توانید از کاغذ رنگی، کاغذ کادو و هر کاغذ تزئینی دیگری برای ساختن اشکال اوریگامی و تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف استفاده کنید.

درنای کاغذی

فعالیت‌هایی که نیاز به بریدن کاغذ دارند می‌توانند مهارت‌ها را ایجاد و کنترل کنند و شما قادرید این فعالیت‌ها را بسته به نیاز فرزندتان ساده یا پیچیده کنید. مبتدی‌ترها می‌توانند با برش زدن از روی نقطه‌چین شروع کنند و به مرور فعالیت را پیچیده‌تر کنند.

فعالیت‌ها و کاردستی‌های بیشتر برای تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف

  • ساختن دانه‌های برفی کاغذی
  • ساختن کارت تبریک
  • کریگامی یک هنر چینی است که می‌تواند با برش کاغذهای تزئینی، مهارت‌های حرکتی ظریف را تقویت کند. برای بچه‌های ۹ سال به بالا، این گزینه پیشنهاد مناسبی است، چرا که در کنار تقویت مهارت‌ها، می‌تواند وسیله‌ای بسازند و آن را به عنوان یادگاری، نگه دارند.

کریگامی

 

موسسه‌ی همپای کودک با توجه به اهمیت بالای مهارت‌های حرکتی ظریف، کارگاهی تحت عنوان «کارگاه دست‌ورزی» طراحی کرده که در آن با بازی‌های مفرح، این مهارت‌ها را در کودک دلبند شما تقویت می‌کند. شما همراهان عزیز می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در این کارگاه، به لینک زیر مراجعه کنید:

کارگاه دست‌ورزی

این مطلب از سایت www.verywellfamily.com تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۹:۴۲ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: اوریگامی، دست‌ورزی، مهارت‌های حرکتی ظریف، نقاشی، نوشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *