روش‌هایی برای تقویت عزت نفس در کودکان

ما انسان‌ها، تنها جانداران این کره‌ی خاکی هستیم که خویشتن خویش را حس می‌کنیم و نسبت به شخصیتمان آگاهی‌های ویژه‌ای داریم. شاید در ابتدا شناسایی خود ساده به نظر برسد، اما در واقع فهم این موضوع، جزئیات پیچیده‌ای دارد. خودآگاهی ما تصویری قطعه قطعه است و این قطعات به واسطه‌ی ویژگی‌های رفتاری، جسمی، و روانی کنار هم قرار می‌گیرند و شخصیت منحصر به فرد ما را به عنوان یک انسان تشکیل می‌دهند. اگر در جریان این خودآگاهی، احساس خوبی نسبت به خود داشته باشیم و بتوانیم رتبه‌ی خوبی به عنوان یک شخص به خود بدهیم، می‌توانیم بگوییم که عزت نفس بالایی داریم.

اگر شما به عنوان پدر و مادر بتوانید کاری کنید تا فرزندتان به واسطه‌ی رفتار شما بهترین تصویر را از خودش داشته باشد، بدون شک شما هم بهترین هدیه را به او داده‌اید. بچه هایی که عزت نفس بالایی دارند، احساس دوست داشته شدن و شایستگی پیدا می‌کنند و در آینده به افرادی شاد و سازنده تبدیل می‌شوند. اگر می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید تا تصویر خوبی نسبت به خودش داشته باشد، در ادامه‌ی این مطلب، همراه ما باشید.

به کودکان اجازه دهید از بین چندین گزینه، انتخاب کنند

با این روش بچه‌ها احساس توانمندی پیدا کنند. مثلا برای وعده‌ی صبحانه به آنها بگویید دوست دارند پنکیک بخورند یا تخم‌مرغ؟ این کار باعث می‌شود برای انتخاب‌های سخت‌تری که در آینده پیش‌ِرو دارند، آماده شوند.

صبحانه خوردن کودک

تمام کارهایشان را شما انجام ندهید

کمی صبور باشید و به بچه‌ها اجازه دهید تا خودشان کارهایشان را پیش ببرند. برای مثال، ممکن است لباس پوشاندن شما زمان خیلی کمتری ببرد، اما اگر اجازه دهید خودش لباسش را بپوشد، در واقع به او کمک کردید که مهارت‌هایش را ارتقا ببخشد. بچه‌ها، هرچقدر با چالش‌های بیشتری مواجه شوند، احساس شایستگی و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند.

به تنهایی لباس پوشیدن کودک

به آنها یاد بدهید هیچ کس کامل نیست

و برای او توضیح دهید که هیچ کس هم از او چنین توقعی ندارد. راه و روشی که شما به وسیله آن به اشتباهات کودکان واکنش نشان می‌دهید، واکنش‌های او را شکل می‌دهند.

از بچه‌ها تعریف و تمجیدهای بیش از اندازه و بی‌‌قید و شرط نکنید!

بچه‌ها تعریف و تمجیدهای صادقانه و غیرواقعی را از یکدیگر تشخیص می‌دهند. از فرزندتان زیاد تعریف کنید اما سعی کنید به گونه‌ای باشد که احساس غیر واقعی بودن ایجاد نکند. برای مثال، اگر نقاشی زیبایی کشید، به جای اینکه به او بگویید: "واای، تو بهترین نقاش دنیا هستی" سعی کنید مثلا بگویی: "من خانواده‌مونو اینجوری که تو میکشی دوست دارم، تو همه جزئیات رو کشیدی، حتی ریش های بابا رو".

بچه‌ها را درکارهای خانه درگیر کنید

در کارهای خانه، به بچه‌ها مسئولیت‌هایی متناسب با سنشان، مانند مرتب کردن میزشان را بدهید. این کار باعث می‌شود احساس شایستگی بیشتری پیدا کنند و مهارت‌های حل مسئله در آنها تقویت گردد.

کار کردن بچه ها در خانه

فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید

به جای مقایسه کردن، هرکدام را جداگانه تشویق کنید و پاداش متناسب با رفتارشان به آنها بدهید.

با طعنه و کنایه با بچه‌ها صحبت نکنید

هیچ وقت احساسات بچه‌ها را سرکوب نکنید. اگر احساس می‌کنید خیلی عصبانی هستید، کمی به خودتان استراحت بدهید تا حرفی را نزنید که بعدا پشیمان شوید. و این نکته مهم را به خاطر داشته باشید؛ شما می‌توانید رفتاری از فرزندتان را دوست نداشته باشید، در عین حال که خودش را دوست دارید. تمام تلاشتان را کنید تا این تمایز را به فرزندتان هم نشان دهید.

زمانی را صرف "بودن با فرزندتان" کنید

با وجود اینکه ممکن است خوردن یک خوراکی با هم یا راندن دوچرخه با یکدیگر از شما کمی وقت بگیرد، اما سعی کنید حداقل یک بار در هفته هم که شده، برای بودن کنار فرزندتان وقت بگذارید. این زمان فرصت خیلی مناسبی است هم برای این که بفهمید در سرش چه می‌گذرد و چه دغدغه‌هایی دارد، هم برای ایجاد پیوندی عمیق بین شما دو نفر.

والد و کودک در کنار هم

به بچه‌ها کمک کنید تا ارزش‌های شخصی خودشان را بشناسند

با این کار بچه‌ها به خودآگاهی دست می‌یابند و می‌توانند تصویر خوبی بر اساس ارزش‌هایشان، از خود بسازند. برای مثال می‌توانید گروهی از بچه‌ها را دورهم جمع کنید، برای آنها توضیح دهید: ارزش به معنی باور شخصی و یا این احساس است که چیزی در زندگی شما مهم و یا ارزشمند است. این ارزش می‌تواند کاری باشد که شما خیلی دوست دارید یا نظر و عقیده‌ای باشد که در مورد موضوعی دارید. نکته مهم این است که هر فردی مجموعه‌ای از ارزش‌های خودش را دارد که هیچ کدام هم درست یا غلط نیستند. بعد لیستی از ارزش‌ها، نظیر داشتن نمره‌های خوب،کمک به دیگران، راستگویی، مشهور بود و... را در اختیارشان بگذارید و از آنها بخواهید ارزش‌های شخصی خود را از بین این موارد انتخاب کنند و در رابطه با تفاوت ارزش‌هایشان با یکدیگر گفتگو کنند.

اگر بتوانیم به بچه ها آموزش دهیم که نسبت به "خود"شان آگاهی پیدا کرده و ارزش‌های شخصی خود را بشناسند، گام بزرگی در جهت افزایش عزت نفس آنها برداشته‌ایم.

 

منابع این مطلب:

کتاب "۱۰۱ روش برای آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان"       خرید اینترنتی کتاب

کتاب "کلیدهای پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان"        خرید اینترنتی کتاب 

سایت "www.parents.com"

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۱:۳۰ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: ارزش‌های شخصی، تعریف و تمجید، خودآگاهی، عزت نفس، قدرت انتخاب، مسئولیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *