۱۰ دلیل غافلگیرکننده برای مشکلات رفتاری کودکان (و راه‌ حل‌های آنها)

بچه‌ها به وسیله‌ی رفتارشان به ما نشان می‌دهند که چه احساسی دارند و به چه فکر می‌کنند. اغلب، با رفتارشان در رابطه با چیزی با ما ارتباط برقرار می‌کنند که نیازی به بر زبان آوردش، نمی‌بینند. زمانی که می‌خواهید یک روش انضباطی و تربیتی را انتخاب کنید، موارد زیر را به عنوان دلایل مشکلات رفتاری کودکان در نظر داشته باشید:

آنها به توجه نیاز دارند

زمانی که والدین مشغول صحبت با تلفن هستند، به دیدن دوستان و خویشاوندان می‌روند، و با به هر ترتیبی مشغول هستند، بچه‌ها احساس می‌کنند که رها گذاشته شده‌اند. شروع می‌کنند به بدخلقی، ناله کردن و یا کتک زدن خواهر و برادرشان. همه‌ی این‌ها روش‌های بسیار خوبی برای جلب توجه هستند.

توجه حتی اگر منفی هم باشد، بچه‌ها میل زیادی به دریافت آن دارند. یکی از بهترین روش‌ها برای مدیریت کردن رفتارهای جلب توجه کننده، نادیده گرفتن رفتارهای منفی و تشویق و تقدیر از رفتارهای مثبت است.

آنها در حال تقلید و الگوبرداری از دیگران هستند

بچه‌ها با تماشا کردن دیگران، یاد می‌گیرند که چطور رفتار کنند. چه رفتار یکی از همسالان خود در مدرسه باشد و یا چیزی که در تلویزیون تماشا کرده‌اند، برایشان فرقی ندارد؛ می‌خواهند آن را تکرار کنند.

تماشای برنامه‌های تلویزیونی، بازی‌های کامپیوتری و اتفاقات واقعی خشونت‌آمیز را برای فرزندتان محدود کنید. برای کودکتان الگوی رفتارهای درست و سالم باشید تا یاد بگیرد چطور در موقعیت‌های مختلف درست رفتار کند.

بدرفتاری کودک

آنها در حال آزمایش کردن حد و مرزها هستند

وقتی که شما قوانینی را پایه‌گذاری می‌کنید و به کودکتان می‌گویید که چه رفتارهایی را نباید انجام دهد، آنها اغلب میخواهند ببینند که شما چقدر بر سر حرفتان جدی هستید. آنها این حد و حدود را امتحان می‌کنند برای اینکه ببینند اگر قوانین را بشکنند چه پیامدی در انتظارشان است.

حد و حدود را واضح مشخص کنید و برای آنها پیامدهای شفافی قرار دهید. اگر بچه‌ها احساس کنند کوچکترین راه فراری برای شکستن قانونی وجود دارد، وسوسه می‌شوند که آن را امتحان کنند. اگر برایشان مشخص سازید که در صورت نقض قوانین پیامدهایی منفی در انتظارشان است، سعی می‌کنند با قوانین سازگارتر شوند.

آنها در برخی مهارت‌ها دچار کمبود هستند

گاهی اوقات برخی از مشکلات رفتاری ناشی از کمبود مهارت‌ها هستند. کودکی که دچار فقدان مهارت‌های اجتماعی است، ممکن است بچه‌های دیگر را بزند، چرا که می‌خواهد با اسباب‌بازی‌های آنها بازی کند. کودکی که دچار فقدان مهارت حل مسئله است ممکن است نتواند اتاقش را تمیز کند چون نمی‌داند وقتی اسباب‌بازی در جعبه جا نمی‌شود باید چه کار کند.

وقتی که کودکتان بدرفتاری می‌کند به جای اینکه تنها پیامد رفتارش را به او نشان دهید، به او آموزش دهید که در عوض به جای آن چه کاری می‌تواند انجام دهد. در مقابل رفتارهای اشتباهش، رفتار جایگزین در اختیارش قرار دهید تا از اشتباهاتش درس بگیرد.

آنها خواهان استقلال هستند

بچه‌های مهدکودکی، به محض اینکه یاد می‌گیرند برخی از کارها را خودشان انجام دهند، اغلب می‌خواهند که مهارت‌های جدیدشان را به نمایش بگذارند. دوقلوها هم اغلب به تمایلشان برای مستقل بودن معروف هستند. آنها ممکن است در برخی مواقع مشکلات رفتاری زیادی از خود نشان دهند.

  • نوجوانان ممکن است گاهی بسیار سرکش شوند، برای اینکه می‌خواهند به بزرگسالان نشان دهند خودشان هم می‌توانند به تنهایی فکر کنند. ممکن است به عمد قوانین را زیر پا بگذارند برای اینکه به بزرگسالان خود نشان دهند اگر دلشان نخواهد، کسی نمی‌تواند آنها را مجبور به انجام کاری کند.

مشکلات کودکان و والدین

انتخاب‌های مناسبی پیش روی فرزندتان بگذارید. برای مثال به کودک خردسالتان بگویید: «دلت میخواد آب معمولی بنوشی یا آب خنک؟». یا به کودک نوجوانتان بگویید «اینکه چه زمانی بخواهی کارهای خانه را انجام دهی، به انتخاب خودت بستگی دارد. و به محض اینکه کارهایت را انجام بدهی، می‌توانی با وسایل الکترونیکیت بازی کنی». اگر به کودکتان آزادی‌های متناسب با سنش بدهید، نیاز او برای داشتن استقلال را برطرف کرده‌اید.

آنها نمی‌توانند هیجانات خود را کنترل کنند

گاهی اوقات بچه‌ها نمی‌دانند باید با احساساتشان چه کار کنند. مثلا ممکن است وقتی عصبانی می‌شوند به راحتی کنترلشان را از دست بدهند و رفتارهای پرخاشگرانه‌ای از خود نشان بدهند. همچنین ممکن است در زمان هیجان‌زدگی، استرس و کلافگی نیز، واکنش‌هایی افراطی نشان بدهند.

بچه‌ها نیاز دارند برای مدیرت درست احساساتی نظیر ناراحتی، ناامیدی، ناکامی و اضطراب، روش‌های درستی را یاد بگیرند. احساسات را به کودکان آموزش دهید و به آنها نشان دهید چطور می‌توانند هیجاناتشان را مدیریت کنند تا از مشکلات رفتاری‌شان جلوگیری کنید.

بچه‌ها زمانی که مدیریت بیشتری بر هیجانات خود پیدا کنند، می‌توانند از مهارت‌های مقابله‌ای سالم‌تری برای مدیریت احساساتشان استفاده کنند. برای مثال کودکی که عصبانی است، می‌تواند به جای نشان دادن رفتاری پرخاشگرانه، از تکنیک «وقفه کوتاه» برای آرام سازی خود استفاده کند.

آنها نیازهای برطرف نشده‌‌ای دارند

وقتی که یک کودک احساس گرسنگی، خستگی و یا بیماری می‌کند اغلب بدرفتاری می‌کند. اغلب، نوپایان و کودکان خردسال نمی‌توانند به درستی در مورد آنچه که نیاز دارند، گفتگو کنند. در نتیجه با رفتارشان نشان می‌دهند که نیازهایشان برطرف نشده.

والدین می‌توانند با توجه به نیازهای کودکشان، از بدرفتاری او جلوگیری کنند. برای مثال کودکتان را بعد از خواب بعدازظهرش، برای قدم زدن به بیرون از خانه ببرید. از کودکتان بپرسید که چه احساسی دارد و سعی کنید مدام حواستان به نشانه‌هایی که هشدار می‌دهند کودکتان نیازی برطرف نشده دارد، باشد.

آنها نیاز به قدرت و کنترل دارند

قدرت و کنترل اغلب می‌توانند منجر به مشکلات رفتاری شوند. گاهی اوقات بچه‌ها رفتارهایی لجبازانه و پرخاشگرانه‌ای از خود نشان می‌دهند برای اینکه می‌خواهند کنترل برخی امور را بدست بگیرند.

وقتی که کودک بر اثر میل به کنترل شروع به بدرفتاری می‌کند، ممکن است جنگ قدرتی آغاز شود. یکی از راه‌های پیشگیری از این جنگ قدرت این است که به فرزندتان دو گزینه برای انتخاب بدهید. برای مثال بگویید: «دوست داری الان اتاقت رو تمیز کنی یا بعد از اینکه تلویزیون تماشا کردی؟»

با دادن دو حق انتخاب، در واقع به کودکتان هم اجازه‌ی مقداری کنترل بر موقعیت را داده‌اید. این موضوع می‌تواند بسیاری از بحث و جدل‌ها را کاهش دهد و سازگاری کودک را با قوانین و دستورالعمل‌ها، به نوعی افزایش دهد.

بدرفتاری کودک

بدرفتاری اثرگذار است

یکی از ساده‌ترین دلایل بدرفتاری کودکان، اثرگذاری آن است. اگر شکستن قوانین آنها را به آنچه که می‌خواهند برساند، به سرعت یاد می‌گیرند که بدرفتاری می‌تواند تاثیرگذار باشد.

برای مثال کودکی که به محض گریه کردن آنچه را که از مادرش می‌خواهد به دست می‌آورد، یاد می‌گیرد هربار که خواسته‌ای دارد، گریه و زاری راه بیندازد. یا کودکی که در وسط فروشگاه بداخلاقی می‌کند و پدرش برای ساکت کردن او، اسباب‌بازی که می‌خواهد را برایش می‌خرد، یاد می‌گیرد که این بداخلاقی کردن، روشی موثر است.

  • دقت کنید که بدرفتاری کودکتان به او برای رسیدن به خواسته‌هایش کمک نکند.

ممکن است اینکه در لحظه تسلیم شوید و کودکتان را به خواسته‌اش برسانید، کمک کند که زندگی آسان‌تر بگذرد، اما در نهیات به فرزندتان یاد می‌دهید که قوانین را زیر پا بگذارد.

مشکلات روانی مهمی که می‌توانند باعث بدرفتاری شوند

گاهی اوقات بچه‌ها مشکلات روانی اساسی و مهمی دارند که می‌توانند باعث بدرفتاری آنها شوند. برای مثال کودکانی که اختلال ADHD دارند برای پیروی از دستورالعمل‌ها مشکل دارند و رفتارهایی تکانشی از خود نشان می‌دهند. افسردگی و اضطراب اساسی هم می‌توانند منجر به مشکلات رفتاری در کودکان شوند.

  • کودک مضطرب ممکن است از رفتن سر کلاس‌هایی که او را دچار تنش میکند، اجتناب کند. کودک افسرده ممکن است تحریک‌پذیر باشد و انگیزه کافی را برای انجام دادن تکالیف مدرسه‌اش نداشته باشد.

اگر شما شک دارید که ممکن است کودکتان دچار مشکلی روانی و یا اختلالی تحولی شده، حتما با متخصص اطفال در میان بگذارید. یک ارزیابی صحیح توسط متخصص روانشناسی کودکان برای تشخیص هر نوع اختلال روانی که منجر به مشکلات رفتاری می‌شود، مورد نیاز است.

 

این مطلب از سایت "www.verywellfamily.com" تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۰:۲۵ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: استقلال، بدرفتاری کودکان، توجه، قوانین، مشکلات رفتاری، کمبود مهارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *