خواب کودک ۳ ساله

ممکن است بارها برای شما و سایر والدین پیش آمده باشد که کودکتان هنگام خواب بهانه‌های مختلفی بیاورد. برای مثال از شما بخواهد که او را دوباره ببوسید، چندین بار از شما بخواهد که برایش آب بیاورید، او را به دستشویی ببرید، عروسک خرسی گمشده‌اش را پیدا کنید و حتی هیولایی را که پشت پرده‌ها پنهان شده، پیدا کنید.

خواب نقش مهمی در تجدید انرژی کودک دارد. ولی کودک سه ساله از دیدگاه کاملا متفاوتی به خواب می‌نگرد. خواب برای او حکم مزاحمی را دارد که مانع فعالیت‌های مهمش می‌شود... در این بخش به راه‌هایی اشاره می‌شود که به کمک آنها والدین می‌توانند از درگیری‌های هنگام خواب پیشگیری کنند و به خواب رفتن کودک را به تجربه‌ش لذت‌بخشی برای خانواده تبدیل سازند.

برنامه های خواب

یک کودک سه ساله معمولی به ۱۱ تا ۱۲ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد. برخی کودکان تمامی این زمان را در خواب شب سپری می‌کنند و برخی از آنها بعدازظهرها هم خواب نیمروزی کوتاهی دارند.

زمان‌بندی خواب نیمروزی اهمیت بسیاری دارد. خواب نیمروزی دیروقت یا طولانی ممکن است موجب برهم خوردن برنامه روزانه شود. کودکان برای اینکه به اندازه کافی خسته باشند که دوباره بخوابند باید ۴ تا ۶ ساعت بیدار باشند، اگر خواب نیمروزی خیلی دیر باشد، کودکان در زمان مناسبی برای خواب شب آماده نمی شوند. اگر خواب روز خیلی طولانی باشد، نیاز آنها به خواب در طول شب کاهش می یابد.

بیشتر کودکان سه ساله حتی اگر بعدازظهرها واقعا نخوابند به زمانی برای آرامش نیاز دارند. چُرت ویدیوئی یکی از کارهایی است که می توان انجام داد. به مدت نیم ساعت برای کودک یک فیلم ویدیویی مفرح که خشن نباشد بگذارید. این زمان، اگر والدین نیز در همان نزدیکی مشغول مطالعه، حساب و کتاب، نوشتن یا حتی استراحت باشند، بسیار لذت بخش است.

راه دیگر که می توان به وسیله آن زمان آرامش را مشخص کرد، طراحی اسباب بازی‌های خاصی است که بتوان با آنها فقط در زمان خواب نیمروزی بازی کرد. پازل، کاغذ و ماژیک، مکعب و مجسمه‌سازی از اسباب بازی‌های مناسب برای این منظور هستند. مطالعه کتاب و گوش دادن به موسیقی نیز از فعالیت‌های آرام بسیار خوب به شما می‌آیند.

ناراحتی‌های زمان خواب کودک

کودک سه ساله دوست ندارد به رختخواب برود چرا که برای او این کار یعنی تمام شدن کارها و فعالیت‌های هیجان‌انگیز. برنامه‌ی عصر باید حاوی فعالیت‌های آرامی باشد. هدف از این کار، سرگرم کردن کودک در ضمن کمک به او برای آرام شدن و کم کردن تنش حاصل از سرعت زیاد بروز رویدادها در طول روز است. کتاب خواندن و بازی‌های صفحه‌ای (مانند مارپله و...) انتخاب‌های خوبی هستند. بازی‌های پرسروصدا یا فیلمهای پر هیجان را باید برای فرصت دیگری در نظر گرفت.

به کودک یاد بدهید که زمان خوابیدنش را از روی ساعت تشخیص بدهد. این کار موجب می شود که زمان خوابیدن به یک واقعیت تبدیل شود نه کاری که والدین می خواهند کودک به اجبار انجام دهد. با نزدیک شدن زمان خواب، ساعتی را تنظیم کنید که کودک را مطلع کند که چقدر از وقت بازی باقی مانده است. این کار باعث می شود که والدین از کلنجار رفتن مداوم در مورد وقت خواب راحت شوند. ساعت، پذیرش کودک را افزایش می دهد و باعث می شود کودک مدام تقاضا نکند که «فقط پنج دقیقه دیگر». در این صورت کودک می‌داند که درخواست ارفاق در مورد زمان، کار بیهوده‌ای است. در صورت همکاری کودک، بهتر است او را با یک آفرین با نوازش تشویق کنید.

خواب کودک

برخی از کودکان را می‌توان با یک کارت آفرین برای به موقع خوابیدن ترغیب و تشویق کرد. هر شبی که کودک بدون دردسر به رختخواب برود یک کارت آفرین دریافت خواهد کرد. والدین می‌توانند به طور مثال بعد از دریافت هر پنج کارت هدیه کوچکی به کودک بدهند تا احتمال به خوابیدن او را افزایش دهند. کودکان سه ساله به مدارک مستدلی برای رفتار خوبشان نیاز دارند و برای آنکه به خاطر نگرفتن کارت مورد سرزنش قرار نگیرند به سختی تلاش خواهند کرد.

مراسم زمان خواب

به جا آوردن مراسم خواب، هنوز هم مهم است و باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای آنکه کودک با آرامش به خواب برود، زمان صرف شود. بهترین حالت این است که پدر و مادر هر دو در این کار همکاری کنند. در این حالت حواس کودک به مواردی که به نظرش فعالیتهای جالب‌تری هستند و در جای دیگری از خانه جریان دارند، پرت نمی‌شود.

چارچوب خاص مراسم برای هر خانواده متفاوت است. کتاب خواندن، مرور رویدادهای طول روز یا گوش دادن به موسیقی از فعالیت‌های معمول هستند. به کودک اجازه دهید که با انتخاب موسيقی یا کتاب تا حدودی خودمختاری به دست آورد. والدین باید از قبل کاملا مشخص کنند که قرار است چند کتاب بخوانند تا از بداخلاق شدن کودک با درخواست «فقط یک قصه دیگر» پیشگیری کنند.

کابوس‌ها

وجود کابوس در این سن طبیعی و شایع است. کابوس چیزی بیش از یک رؤیای بد نیست. کابوس هنگامی ایجاد می شود که کودک در طی رؤیا، تجربیات روزمره‌اش را تجزیه و تحلیل می‌کند. کابوس‌های کودک سه ساله پر از حیوانات ترسناک یا موجودات خیالی است. این حیوانات یا اشیا، نشانه (سمبُل) خشمی است که او تلاش می‌کند در زندگی روزمره بر آن‌ها غلبه کند. موضوع رؤيا معمولا گم شدن کودک یا فرار کردن او از دست فرد یا حیوانی است.

کودکی که خواب بدی دیده است به آرامش و همدلی نیاز دارد. می‌توان او را در آغوش گرفت یا به آرامی با او صحبت کرد تا برای برگشتن به رختخواب احساس آمادگی کند. به او اطمینان بدهید که جایش امن است. بد نیست به او یادآوری کنید که رؤیا واقعیت ندارد و فقط داستانی در ذهن اوست. به خاطر داشته باشید اگرچه رویدادهایی که در کابوس رخ داده‌اند خیالی هستند، اما احساس وحشت ناشی از آنها کاملا واقعی است.

کابوس دیدن کودک

هیولاها

وقتی مسائلی که در طول روز حواس کودک را پرت می‌کنند از مرکز توجه او کمرنگ‌تر می‌شوند، نگرانی‌ها در هنگام خواب خود را نشان می‌دهند. کودکان سه ساله در مورد موضوعات واقعی در زندگی، مانند مهدکودک، خواهرها و برادرها، و آموزش توالت رفتن نگران هستند. تصورات واضح کودک سه ساله مانند هیولای زیر تختخواب یا ارواح پشت پرده نیز بر ترس کودک تأثیر می گذارند.

والدین به عنوان بخشی از مراسم هنگام خواب باید بر نقش خود به عنوان حامیان کودک تاکید کنند. مداخله‌های مثبتی که موجب شوند کودک احساس توانایی و قدرت بیشتری کند، مفیدند. یک افشانه‌ی هیولا (افشانه‌ی پلاستیکی که حاوی آب رنگی است) را می توان برای حفاظت در کنار تخت قرار داد. عروسک یک حیوان وحشی را هم می توان به عنوان نگهبان انتخاب کرد. بررسی اتاق به صورت کامل به منظور نشان دادن اینکه هیولایی وجود ندارد ممکن است بیش از آنکه اطمینان بخش باشد، ترس آور باشد. در این حالت کودک ممکن است به این نتیجه برسد که هیولا به حدی باهوش است که می تواند سر پدر و مادر باهوشش کلاه بگذارد. یک نظر اجمالی به زیر تخت یا پشت پرده‌ها کافی است که نشان دهیم داستان کودک را باور داریم و متعهد هستیم که از او محافظت کنیم.

کودکان سه ساله برای اینکه بتوانند در طول روز یاد بگیرند و رشد کنند باید در طول شب بخوابند. این راهنمایی‌ها به والدین کمک می‌کند که نیازهای کودکشان به خوابیدن را برطرف نمایند.

منبع این مطلب:

کتاب "کلیدهای رفتار با کودک سه ساله"

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۹:۳۶ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: خواب کودک، زمان خواب، مراسم زمان خواب، میزان خواب کودک، هیولا، چرت زدن، کابوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *