تنقلات و کودکان نوپا

تنقلات (هله هوله‌ها) معمولا کالری، قند و چربی بالایی دارند، و دقیقا به همین علت است که خوشمزه هستند! نوشیدنی‌های گازدار، آب‌نبات، چیپس‌ها، پفک‌ها و سایر خوراکی‌هایی از این دست، در صدر لیست تنقلات محبوب بچه‌ها هستند!

کاری که از دست شما برمی‌آید

شما به عنوان والدین کودک نمی‌توانید مدام کودکتان را کنترل کنید که در مهدکودک، مدرسه و یا خانه دیگران چه می‌خورد، ولی می‌توانید چنین تنقلاتی را به خانه خودتان نیاورید.

اگر کودکتان دائما به چنین تنقلاتی دسترسی دارد، سعی کنید که در عوض خوراکی‌های سالم‌تر را جایگزین کنید. کودکان عاشق فینگرفودها (غذاهای انگشتی) هستند و دوست دارند غذا را طی وعده‌های کوچکی بخورند.

سعی کنید میان‌وعده‌هایی درست کنید که هم سالم باشند هم بچه‌ها دوست داشته باشند، مانند تکه‌های طالبی در ماست، و یا حمص به همراه برش‌هایی از کدوی سبز و فلفل قرمز. همچنین می‌توانید با شیر یا موز و تکه‌های یخ زده‌ی بلوبری، توت فرنگی یا میوه‌های دیگر، اسموتی درست کنید.

اسموتی میوه ای

ممنوع کردن خوردن یک غذا، می‌تواند وضعیت را بدتر کند. نمی‌توانید توقع داشته باشید کودک در ازای درخواست شکلات از شما یک تکه میوه را بپذیرد. در عوض می‌توانید برای مثال تکه‌های شکلات کوچتری در اختیارش بگذارید.

یا به عنوان یک راه‌حل ساده‌تر، می‌توانید اصلا چیزی را که نمی‌خواهید فرزنتان بخورد را، نخرید. اگر در خانه شکلاتی نداشته باشید، کودکتان هم آن را از شما درخواست نمی‌کند و شما هم مجبور نمی‌شوید به او "نه" بگویید.

اگرکودکتان واقعا در مصرف تنقلات زیاده روی می‌کند، سعی کنید که کم‌کم رویه‌ی خورد و خوراکش را با جایگزین کردن خوراکی‌هایی مشابه ولی سالم، تغییر دهید. برای مثال، به جای خوردن یک بستنی پرچرب و سنگین به عنوان دسر، یک بستنی کم‌چرب، ماست یخ‌زده و یا شربت را پیشنهاد دهید. یا به جای چیپس‌های پرچرب و شور، چوب شور یا نان ذرت را جایگزین کنید. میان وعده‌هایی سالم مانند میوه را نیز حتما در فهرست غذایی او قرار دهید.

 

تهیه شده از سایت:

www.babycenter.com

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۹:۲۸ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: تغذیه سالم، تنقلات، حمص، سبزیجات، میان‌وعده، میوه، هله هوله، کالری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *