تحول کودک در یک سالگی

تبریک ما را پذیرا باشید، حالا شما صاحب یک کودک نوپا هستید!

در ادامه‌ی مطلب آنچه را که شما در ۶ ماه آینده باید منتظر آن باشید، تهیه کرده‌ایم.

حالا به من نگاه کن

آن نوزاد کوچولوی دوست داشتنی را که یک سال پیش به دنیا آمد، به یاد می‌آورید؟ حالا باورکردنی نیست که می‌بینید حدود ۲۵ سانتی‌متر قد کشیده و وزنش ۲ و یا حتی ۳ برابر شده. مغزش هم رشد کرده: تا به اینجا به ۶۰ درصد اندازه‌اش در بزرگسالی رسیده و حجمش از زمان تولد دو برابر شده. گرچه که همیشه باید در نظر داشته باشید همه‌ی بچه‌ها مثل هم نیستند.

مرحله به مرحله

اگر تا به اینجای کار کودکتان کمی اشتیاق به حرکت نشان داده – که امری طبیعی هم هست- در چند ماه آینده باید شاهد فعالیت‌های بیشتری از او باشید. میانگین سنی برای برداشتن اولین قدم‌ها در حدود ۱۳ ماهگی است. اگر همچنان بر روی زمین می‌خزند و یا با باسن‌شان خود را بر روی زمین می‌کشند، احتمالا کمتر از بچه‌های دیگر به راه رفتن علاقه دارند. شما فقط می‌توانید به آنها اجازه دهید که خودشان سرعت حرکت را تنظیم کنند، کار دیگری از دست شما برنمی‌آید که آنها برای راه رفتن بیشتر عجله کنند. اگر نوپای شما از اینکه دستش را به وسایل و مبلمان بگیرد و در خانه چرخ بزند لذت می‌برد، احتمالا از اسباب‌بازی‌هایی که باید آنها را هل بدهد هم خوشش می‌آید، چرا که این احساس آنها را خودشان بلند شوند و مستقلانه راه بروند تشویق می‌کند.

راه رفتن کودک نوپا

وای دوباره همون کتاب!

ممکن است به خودتان بیایید و متوجه شوید که کتاب مورد علاقه کودکتان را آنقدر خوانده‌اید که از خستگی خوابتان برده است. شاید در دلتان آرزو کنید که ای کاش می‌توانستید یک حفره‌ی بزرگ در زمین ایجاد کنید و آن کتاب را برای مدتی در آن دفن کنید! نوپایان – والبته کودکان- عاشق تکرار هستند. اینکه بدانند در هر صفحه‌ از کتابی که در حال خواندن آن هستید قرار است چه اتفاقی بیفتد به آنها احساس امنیت می‌دهد. همچنین عاشق این هستند که در هر باری که کتاب را برایشان می‌خوانید جزئیات تازه‌ای را کشف کنند. در روزهای آتی به سراغ کتاب‌های دیگر هم می‌روند.

زمان صحبت کردن

کودک نوپای شما ممکن است هنوز دایره‌ی واژگان متعددی نداشته باشد – حدود ۱۰ تا ۲۰ کلمه تا ۱۸ ماهگی- ولی می‌تواند ارتباط برقرار کند. آنها متوجه بیشتر چیزهایی که شما می‌گویید می‌شوند، حتی اگر همیشه منطبق با آنها رفتار نکنند! حواستان باشد که زمانی که در اتاقی دیگر مشغول بازی هستند، درباره‌شان برای دیگران چیزی تعریف نکنید! آنها از انواع زبان‌های غیرکلامی استفاده می‌کنند تا توجه شما را جلب کنند – اشاره کردن، کشیدن لباس‌تان، ژست گرفتن، لبخند زدن، گریه کردن و ناله و شکایت. زبان آنها در چند ماه آینده به سرعت تحول پیدا می‌کند. می‌توانید به وسیله‌ی گپ زدن با آنها با صدای بلند، داشتن تماس چشمی زیاد، برقراری مکالماتی که از آنها بخواهید به شما جواب بدهند (اگر خودشان دوست داشته باشند)، استفاده از جملات ساده و خواندن کتاب برایشان، به آنها کمک کنید.

کودک نوپا

لیوان یا شیشه شیر؟

اکنون زمان بسیار مناسبی برای کنار گذاشتن شیشه شیر فرا رسیده است، تحقیقات نشان می‌دهد که شیشه شیرها برای دندان‌ها خوب نیستند و گفتار را به تاخیر می‌اندازند. در این مقطع زمانی به خوبی می‌توانند از فنجان بنوشند و متوجه می‌شوند که اگر سر فنجان را کج کنند، مایع سرازیر می‌شود. پس در این زمان پشتکار داشتن واقعا ارزشش را دارد، حتی اگر بی‌میل باشند و آن را به یک چالش برای شما تبدیل کنند.

شما چطور می‌توانید کمک کنید؟

  • آنها در این زمان می‌توانند کمی بیشتر با خودشان بازی کنند، اما شما هنوز همبازی محبوبشان هستید و هر زمانی که بتوانید با آنها بازی کنید، به رشد و تحول‌شان کمک کرده‌اید.
  • بازی‌هایی که ریتم و قافیه‌ی مشخصی دارند را بسیار دوست دارند (افزون بر اینکه به نقویت زبانشان هم کمک می‌کند).
  • می‌توانید در خانه با کوسن‌ها و بالشت‌ها مسیرهای همراه با مانع و تونل بسازید، تضمین می‌کنیم که چندین ساعت سرگرم می‌شوید.
  • بازی‌هایی انجام دهید که اشیا را به کلمات مرتبط کند، برای مثال بگویید بینی (اسم کودک) کجاست؟ (آنها هنوز ضمایری مانند تو (بینی‌ت) را متوجه نمی‌شوند.)
  • زمان خوبی‌ست که برای آنها یک سری مدادشمعی بخرید. در روزهای تابستانی می‌توانند زمان زیادی را در حیاط و پاسیو با نقاشی مشغول شوند.

آیا آنها طبیعی هستند؟

نکته‌ی کوچکی که در مورد گذرگاه‌های رشدی وجود دارد: نوپایان با یکدیگر بسیار تفاوت دارند و گرچه که ما می‌توانیم آنها را تشویق کنیم، ممکن است که در تحول، سرعت و زمان‌بندی مخصوص به خودشان را داشته باشند.

این مطلب از سایت "www.bounty.com" تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۰:۳۸ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: احساس امنیت، تحول، تفاوت‌های فردی، تکرار، راه رفتن، رشد، زبان غیرکلامی، شیشه شیر، صحبت کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *