تاثیر آموزش موسیقی بر روند تحصیلی کودکان

کودک شما چه استعداد موسیقایی خاصی از خود نشان بدهد چه نه، آموزش موسیقی فواید بسیاری بر یادگیری و تحصیل او دارد.

اهمیت آموزش موسیقی

تحقیقات نشان داده که تاثیرات این آموزش فراتر از آموزش مهارت‌های اولیه است، و همچنین باعث تقویت یادگیری و تحول مهارت‌ها در سایر زمینه‌ها هم می‌شود. بچه‌ها می‌توانند با چیزی فراتر از صرفا آواز خواندن و ساز زدن، موسیقی تولید کنند. آنها به صورت همزمان غرق در مجموعه‌ای از مهارت‌ها می‌شوند؛ از عضلات بزرگ و کوچک‌شان (مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت) و همزمان از چشم‌ها و گوش‌هایشان استفاده می‌کنند.

فواید زبانی و کلامی آموزش موسیقی

در دانش‌آموزان بین پایه دوم تا نهم، یکی از فواید آموزش موسیقی، تقویت تحول زبانی است. این مسئله در این دوره از زندگی کودک بسیار مهم است. موسیقی کمک می‌کند تا مهارت‌هایی که به صورت ذاتی در وجود کودک قرار گرفته‌اند تمرین و در خانه و محیط‌های رسمی تقویت شوند.

موسیقی کودکان را باهوش‌تر می‌سازد

مطالعه‌ای بر روی کودکان ۶ ساله نشان داد کودکانی که به مدت ۹ ماه هر هفته در کلاس موسیقی شرکت کردند و تمرین‌های آوازی انجام دادند، در نمره آزمون هوش پیشرفت نشان دادند. این نتیجه در مقایسه با گروه دومی که به آنها دروس نمایشی داده شده و گروه سومی که هیچ نوع آموزش خاصی ندیدند به دست آمد. این آزمون‌ها ابتدا از بچه‌ها در سال اول و سپس پیش از ورود به سال دوم گرفته شد.

جالب است بدانید بچه‌هایی که در دوره موسیقی شرکت کرده بودند، به طور میانگین سه نمره افزایش در ضریب هوشی داشتند؛ در حالی که بچه‌های دوره نمایشی ضریب هوشی بالاتری نشان ندادند، اما در رفتارهای اجتماعی آنها بهبودهایی مشاهده شد که در گروه شرکت کننده در دوره موسیقی مشاهده نشد.

آموزش موسیقی به کودکان

موسیقی به مهارت‌های فضایی/زمانی کمک می‌کند

همچنین رابطه‌ای بین موسیقی و هوش فضایی در کودکان مشاهده شده است. این رابطه نشان می‌دهد آموزش موسیقی به کودکان کمک می‌کند با گذشت زمان، عناصر مرتبط با یکدیگر را، تجسم کنند؛ مثلا با حل مسائل ریاضی یا کار کردن با سایر رشته‌های پرچالش هنری، بازی‌ها، کار با کامپیوتر و یا حتی معماری و مهندسی.

موسیقی به ارتقای نمرات آزمون‌ها کمک می‌کند

تحقیقات نشان داده یکی از اولین تاثیرات آموزش موسیقی بر روی کودکان، بالا رفتن نمرات دانش ‌آموزان است. همچنین مدارسی که معلم‌های موسیقی و هنری با کیفیت دارند، به صورت کلی کیفیت آموزشی بالاتری هم دارند. در محیط خلاقانه‌ای که سرشار از افراد باهوشی است که فعالیت‌های لذت‌بخش انجام می‌دهند، حتی دانش آموزانی که مشخصا هنرمند نیستند هم میل به عملکرد بهتر پیدا می‌کنند.

علاوه بر این، موسیقی باعث تقویت حافظه هم می‌شود. افرادی که تجربه آموزش این هنر را داشته‌اند، به نسبت دیگر افراد، اطلاعات کلامی سپرده شده در ذهنشان را سریع‌تر به خاطر می‌آورند.

این مطلب از سایت “www.kidsu.ca” تهیه شده است.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۰۵:۳۹ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: آموزش موسیقی، رفتارهای اجتماعی، موسیقی کودک، هوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *