بازی‌های مناسب کودکان ۱ تا ۲ سال، مجموعه‌ی اول

سرسره

با یک کتاب یا یک کارتن که به بالش تکیه می‌دهید، یک سطح شیب‌دار بسازید. سپس به کودک خود یک بالش یا توپ کوچک بدهید تا آن را روی این سُرسُره بغلتاند. مراقب باشید تا به کودک خود، اشیایی مانند تیله ندهید که بتواند آنها را ببلعد و هیچ‌وقت از کودک خود چشم برندارید.

بازی سرسره

ظروف در هم

وقتی در آشپزخانه هستید، سه یا چهار ظرف پلاستیکی به کودک خود بدهید. این ظروف باید از نوعی باشند که همگی داخل یکدیگر شوند. در این سن، کودکان خیلی دوست دارند که ظرفی را داخل دیگری بگذارند یا از آن خارج کنند.

در داخل این ظرف‌ها می‌توانید دانه‌های ذرت یا کشمش هم بریزید تا بلعیدن آنها خطری برایشان نداشته باشد.

یک مشت از این دانه‌ها را نزدیک ظرف قرار دهید و به او نشان دهید که چگونه آنها را بردارد و داخل ظرف بریزد. همچنین، نحوه‌ی خالی کردن آنها را با برگرداندن ظروف به او بیاموزید و همواره او را تشویق کنید تا از کارهای شما تقلید کند.

حوض شنا

 در بالکن آفتاب‌گیر خود یک وان پلاستیکی را پر از آب کنید و درون آن یک اسفنج، قیف، آبکش پلاستیکی و ظروفی غیر شیشه‌ای قرار دهید. کودک شما وقت زیادی را با این وان سرگرم خواهد بود. حواستان باشد که تمام مدت مراقب کودکتان باشید.

بازی حوض شنا

بازی‌های تقلیدی

یک حرکت ساده و مشخصی را در مقابل کودک خود انجام دهید.

این حرکت را ۲ یا ۳ بار تکرار کنید تا کودک شروع به تقلید از شما کند. در صورت موفقیت کودک در تقلید از شما، شادی خود را از موفقیت وی ابراز کنید، مثلا بخندید، به او آفرین بگویید یا برایش کف بزنید. سپس حرکت بعدی را شروع کنید.

در زیر، بعضی از حرکت‌هایی را که می‌توانید برای این قسمت از آن استفاده کنید، آورده‌ایم:

 • مشت خود را باز و بسته کنید.
 • گوش خود را بخارانید یا بمالید.
 • لپ‌های خود را مانند بادکنک باد کنید.
 • روی سر خود دست بکشید.
 • انگشت اشاره‌ی خود را جمع و سپس صاف کنید.
 • با انگشتان خود به آرامی روی میز بزنید.
 • بینی خود را با انگشتانتان فشار دهید.
 • دست‌های خود را مثل دستان عروسک حرکت دهید.
 • کنار انگشت خود را به بینی خودتان بمالید.

از آغاز ماه پانزدهم یا شانزدهم، کودک سعی می‌کند کارهای روزانه‌ی شما را تقلید کند. شما می‌توانید با در اختیار قرار دادن وسایلی مانند گوشی تلفن پلاستیکی، جارو و متر؛ او را در انجام دادن این تقلیدها کمک کنید. به این ترتیب، هرکاری که که خواستید انجام دهید، از او بخواهید که در انجام دادن آنها با شما همکاری کند. وسایل شخص مانند کفش و روسری نیز می‌توانید در اختیار کودک قرار دهید، البته به شرطی که این وسایل به اندازه‌ی کافی محکم و بادوام باشند. کودک شما مطمئنا از انجام دادن این فعالیت‌ها خوشحال خواهد شد، چرا که می‌تواند خود را در جای بزرگ‌ترها قرار دهد.

نقاشی روی دیوار

روی یکی از دیوارهای اتاق کودک خود یک کاغذ به دیوار بچسبانید، کاغذ باید تا کف زمین امتداد یابد. کودک می‌تواند با مداد رنگی و ماژیک‌های رنگی هر آنچه را می‌خواهد روی این کاغذ نقاشی کند و روی آن خط بکشد. به کودک بفهمانید که فقط در این نقطه از خانه می‌تواند روی دیوار نقاشی کند. این بازی به قوه‌ی خلاقه‌ی کودک آزادی بیان می‌دهد و به او در رشد همزمان و همسطح فعالیت‌هایش کمک می‌کند. در کنار این، او می‌آموزد که چگونه از شما بیاموزد. در ضمن فراموش نکنید که این کاغذ را به طور مداوم تعویض کنید.

اسباب‌بازی گمشده

یکی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه کودک را در مقابل او قرار دهید. سپس وقتی او دست خود را برای برداشتن آن دراز کرد، با یک تکه پارچه یا حوله، اسباب‌بازی را بپوشانید. در دفعات اول می‌توانید گوشه‌ای از اسباب‌بازی را بیرون بگذارید تا به کودک در پیدا کردن آن کمک کرده باشید، اما بعد از آن همه اسباب‌بازی را بپوشانید. اگر دیدید کودک شما به ناپدید شدن اسباب‌بازی عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهد، حوله را بردارید تا بداند که اسباب‌بازی آنجاست. سپس باز این کار را تکرار کنید.

برای سخت‌تر کردن بازی می‌توانید دست کودک را نیز به همراه اسباب‌بازی زیر یک حوله بپوشانید.

حدس بزن برنده شو

این بازی شبیه بازی قبل است. بازگردیم به حالتی که کودک شما متوجه اسباب‌بازی پنهان شده در زیر پارچه می‌شد. حال دو پارچه با رنگ‌های متفاوت را در برابر کودک قرار دهید. سعی کنید رنگ پارچه‌ها جذاب و خیره کننده باشد. حال اسباب‌بازی را زیر یکی از آنها پنهان کنید و از کودک خود بخواهید تا آن را پیدا کند. این آزمایش را تکرار کنید و در دفعات بعد اسباب‌بازی را در زیر رنگ دیگر پنهان کنید. وقتی این بازی به پایان رسید، آن را با اضافه کردن پارچه‌ی سوم ادامه دهید.

شکلات زندانی شده

درون یک بطری خالی یک بار مصرف یک تکه شکلات یا بیسکوییت بیندازید و در مقابل کودک خود قرار دهید. بطری را به کودک بدهید. اگر نتوانست متوجه شود که چگونه با سر و ته کردن آن بیسکوییت را خارج کند، به او یاد بدهید. اگر بازی را به خوبی درک کرد، برای سخت‌تر کردن بازی می‌توانید در بطری را با چوب‌پنبه یا یک تکه کاغذ ببندید تا او مجبور شود برای برداشتن شکلات در بطری را هم باز کند. توجه داشته باشید که باز کردن درهای پیچی برای کودک سخت است، بنابریان، سعی کنید از آنها استفاده نکنید.

اسباب‌بازی دور از دسترس

وقتی کودک شما روی صندلی خود برای صرف غذا نشسته است، یک اسباب‌بازی دور از دسترس او بگذارید و به او قاشق چوبی یا وسیله‌ی دیگری بدهید که به اسباب‌بازی برسد. اگر او خود به نزدیک کردن اسباب‌بازی اقدام نکرد، او را تشویق کنید و به او بیاموزید که چگونه از قاشق برای به دست آوردن اسباب‌بازی استفاده کند. این کار را چند بار تکرار و هر بار اسباب‌بازی را عوض کنید. هر بار که او موفق شد، با نشان دادن شادی خود به او تبریک بگویید و برایش کف بزنید.

بازی اسباب بازی دور از دسترس

شکار

این بازی دیگری است که شبیه به بازی پیشین است. هنگامی که کودک شما روی صندلی خود نشسته است، کمی دورتر از او بالش کوچکی قرار دهید و با نخی بلند یک طرف آن را ببندید. کودکتان را متوجه این نکته کنید که اگر نخ را بکشد، می‌تواند بالش را به خود نزدیک کند؛ سپس بالش را از کودک دور کنید و روی آن یک اسباب‌بازی هم بگذارید. نخ را در دسترس کودک بگذارید و او را تشویق کنید تا با کشیدن و نزدیک کردن بالش، مانند صید ماهی، به اسباب‌بازی خود برسد.

بازی غافلگیری

به کودک خود یک اسبا‌ب‌بازی نشان دهید و آن را در برابر چشمانش در یک ظرف پلاستیکی بگذارید و درش را هم ببندید (از ظروف نگهداری غذا استفاده کنید که در آن نیز راحت باز شود.)

ظرف را در مقابل کودک قرار دهید و از او بخواهید اسباب‌بازی را پیدا کند. در مرحله‌ی بعد به ترتیب زیر می‌توانید بازی را سخت‌تر کنید:

 • ظرف اول را درون ظرف بزرگتری قرار دهید و در آن را ببندید.
 • هیچ وسیله‌ای درون ظرف‌ها قرار ندهید و آن را زیر یک تکه حوله در نزدیکی او قرار دهید. کودک باید به این مطلب پی ببرد که درون ظرف چیزی نیست.

بازی غافلگیری

 

برای مشاهده‌ی مجموعه دوم بازی‌ها اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط همپای کودک در تاریخ ۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۲:۲۱ | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بلاگ | برچسب‌ها: اموزش، بازی، بازی برای کودک نوپا، سرگرمی، کودک، کودک نوپا، یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *