اسباب بازی ها منجر می شوند کودکان با دنیایی که در آن زندگی می کنند ارتباط برقرار کرده و تجربه های محدود خود را بیش از پیش وسعت بخشند . علاوه بر این اسباب بازی ها می توانند در افزایش تحرک و تجربه ی کودک نقشی موثر داشته باشند و می توان از آن ها به عنوان وسیله ای برای تعلیم مفاهیم گوناگون از جمله رنگ , شکل , اندازه , تعداد و جنس و افزودن بر دامنه ی واژگان کودکان استفاده کرد . با توجه به اهمیت اسباب بازی های کودک , لازم است در تهیه ی آن ها برای فرزندانمان دقت ویژه ای به خرج دهیم و جوانب مختلفی را در نظر بگیریم . ابتدا نکاتی در مورد خریدن اسباب بازی ها :

? برای خرید اسباب بازی , بهتر است پیش تر به اسباب بازی فروشی بروید و اسباب بازی های مناسب را شناسایی کنید , سپس با فرزندتان برای خرید بروید تا راهنمای خوبی برای او باشید .

? برای اینکه قدرت انتخاب و تصمیم گیری کودک رشد کند و به او آزادی داده باشیم , بهتر است چهار یا پنج نوع اسباب بازی را به او معرفی کنیم و به وی بگوییم یکی از این ها را انتخاب کن .

? هنگامی که احساس می کنید تنوع اسباب بازی های مناسب کم است , از میان اسباب بازی های مورد نظر , کودک را در انتخاب رنگ یا سایر ویژگی های متغیر آن آزاد بگذارید .

?اگر اسباب بازی مورد نظر شما برچسب رده ی سنی دارد آن را مطالعه کنید و از مضر نبودن رنگ اسباب بازی برای فرزند خود مطمئن شوید . اگر فرزند شما زیر ۳ سال دارد  اسباب بازی هایی که ممکن است در گلوی او گیر کنند را به هیچ وجه استفاده نکنید , زیرا کودکان در این سنین علاقه دارند هر چیزی را در دهان خود فرو برند .

?وقتی با فرزندتان بیرون از خانه می روید , اگر قصد خرید اسباب بازی دارید , پیش تر با آگاهی و برنامه ریزی این کار را انجام دهید . اگر به هر دلیلی در آن زمان قصد خریدن اسباب بازی ندارید , چنان چه فرزندتان دست شما را گرفت و به سمت ویترین اسباب بازی برد و با اصرار و پا کوبیدن و سماجت خواست شما را به خریدن چیزی وادار کند , تسلیم خواسته ی او نشوید , زیرا این برای کودک عادت می شود و همیشه سعی می کند از این روش به خواسته ی خویش برسد .

? بهتر است در انتخاب اسباب بازی ترکیبی از اسباب بازی های مختلف ( آموزشی , اجتماعی , هیجانی و عاطفی ) برای کودک تامین شود و در انتخاب آن نیز هم نظر پدر و مادر و هم نظر کودک اعمال گردد .